Přinášíme vám přehled základních dokumentů spolku a přehled právních otázek a odpovědí, které můžete v jednotých/župách řešit. Pokuste se zde najít řešení vašich problémů.
S případnými dalšími dotazy se obracejte na místostarostku ČOS Mgr. Kamilu Šrolerovou - pravniporadna@sokol.eu
Základní principy řešení najdete v materiálu ZDE.
Postupně budeme doplňovat další informace a příklady, jak co řešit.
Metodický materiál ČOS pro krajní opatření najdete ZDE.
Jak postupovat v případě odstoupení jednoho člena výboru jednoty?
Dle bodu 13.8. stanov je povolena tzv. kooptace člena orgánu, to znamená doplnění o chybějícího člena voleným náhradníkem. Možnost kooptace vyplývá z občanského zákoníku z ustanovení § 246 odst. 2 - Neurčí-li stanovy jinak, mohou členové orgánu spolku, jejichž počet neklesl pod polovinu, kooptovat náhradní členy do nejbližšího zasedání orgánu příslušného k volbě. Znění článku 13.8. Stanov ČOS toto umožňuje.
Pokud bychom měli předčasné volby, je možné je považovat za řádné volby na další volební období, tedy na další 3 roky?
Pokud by došlo k rezignaci celého výboru domnívám se, že by došlo ke svolání mimořádné VH, která by musela být volební valnou hromadou a nově zvolený výbor by byl výbor s novým funkčním obdobím. Jenom pozor na fakt, kdo by byl oprávněn svolávat valnou hromadu bod 7.6.4. Stanov ČOS.
Musí být ve volbách zvolena funkce hospodáře?
Pozice hospodáře ve spolku žádný zákon zvlášť neupravuje. Rozhodujícím dokumentem jsou především stanovy. Dle článku 7.6.6. s užítím slovního spojení "případně volí hospodáře" vyplývá, že tato funkce není povinná. Je v pořádku, pokud účetnictví bude mít na starosti jiná osoba než ta, která je uvedená ve stanovách jako neslučitelná s výkonem hospodáře.
Mají členové kontrolní komise právo účastnit se jednání výboru jednoty?
V čl. 11 Stanov ČOS jsou uvedeny práva a povinnosti kontrolních komisí na všech úrovních ČOS, kde se mimo jiné říká v bodě 11.1.7. že členové KK mají právo se zúčastnit všech jednání VH, výborů, předsednictev, oddílů, odborů, sborů, komisí a ostatních porad na příslušném i nižších organizačních stupních s hlasem poradním.
Musí být členové na VH osobně přítomni, či můžou nechat hlasovat někoho jiného na základě plné moci?
Občanský zákoník uvádí, že člen spolku má právo se nechat na takovémto zasedání zastoupit jiným členem spolku, pokud to stanovy spolku nevykučují. Stanovy ČOS zastoupení nevylučují. Směrnice pro přípravu a konání VH jednot říká v čl. 2 odst. 3 následující: V odůvodněných případech může nepřítomný člen pověřit plnou mocí v písemné formě jiného člena jednoty, aby jej na VH zastupoval. Člen jednoty může disponovat maximálně třemi plnými mocemi. Plnou moc nelze využít pro zastoupení delegáta, toho na VH zastoupí řádně zvolený náhradních. Tyto skutečnosti ohledně zastupování je nutné dokladovat prostřednictvím prezenční listiny v zápisu z VH.
Musí být ve výboru jednoty zástupce (vedoucí) každého sportovního oddílu jednoty?
Ne, stanovy nehovoří o tom, že ve výboru musí být zástupce každého sportovního oddílu jednoty. Odpověď na otázku je upravena v dokumentu s názvem "Závazný pokyn k organizaci sportu v ČOS": Předsedové sportovních oddílů nebo jejich zástupci tvoří odbor sportu jednoty, který se schází nejméně 1x ročně. Volí na určené volební období svého předsedu, místopředsedu a náhradníka. Zvolený předseda odboru sportu jednoty se stává členem výboru jednoty, kde zastupuje zájmy všech sportovních oddílů jednoty.