Hlavní činností, na který nemusí mít spolek, resp. pobočný spolek živnostenské oprávnění je uvedeno ve stanovách. Je jím především dle čl. 2 odst. 2.2. Stanov ČOS: Hlavní činností ČOS je prostřednictvím tělesné výchovy a sportu, společenské a kulturní činnosti, prací s dětmi a mládeží, přispívat ke zvyšování fyzické, společenské, kulturní a duchovní úrovně svých členů a naší demokratické společnosti a vychovávat k mravnosti a občanské odpovědnosti.
Ve spolkovém rejstříku jako hlavní činnost máte zapsanou: Tělovýchovná, sportovní, kulturní a společenská činnost
Pro další tzv. vedlejší činnosti již je obecně třeba živnostenského oprávnění. V přílohách k živnostenskému zákonu lze najít seznam konkrétních činností, ke kterým je třeba příslušná živnost. Podle toho, jaké podmínky musíte pro jejich provozování splnit, zákon dělí živnosti na živnosti ohlašovací (volné, vázané a řemeslné) a koncesované. Obecně lze říci, že spolky tedy mohou vykonávat činnost, která vyžaduje živnostenské oprávnění, pouze jako činnosti vedlejší. Nositelem živnostenského oprávnění by byl přímo spolek jako právnická osoba.
Živnostenský úřad mohl případně mít na mysli případný pronájem prostorů pro akce pořádané jinými osobami a mohl by tím mít na mysli podnikání ve smyslu živnostenského zákona. Pro posouzení, k jakým činnostem je potřeba živnostenské oprávnění, doporučujeme projít přílohy k živnostenskému zákonu. Nejlepší cesta ale asi je přímo na úřad zajít a zeptat se.