sokolský
výkonnostní sport

Vrcholoví sokolští sportovci reprezentovali a reprezentují naši republiku na velkých mezinárodních soutěžích i na Olympijských hrách - např.  největší počet olympijských medailí pro náš stát získali právě sportovní gymnasté ČOS, včetně první zlaté, kterou v roce 1924 vyhrál Bedřich Šupčík.

Na posledních olympisjkých hrách soutěžilo 6 sokolských sportovců, například vzpěrač Jiří Orság či šermíř Alexander Choupenitch. Sokolské týmy se účastní nejvyšších soutěží například v házené, basketbale, florbalu nebo volejbalu, Česko reprezentují například sokolští atleti, sportovní gymnasté nebo judisté. Ze Sokola jsou ale například i mistři světa v kuželkách nebo canicrossu. A že je Sokol základnou českého sportu, to dokazují především úspěchy sokolských sportovců v mládežnických kategoriích.

V České obci sokolské je evidováno na 2000 sportovních oddílů různých výkonnostních úrovní ve více než osmdesáti sprotovních odvětvích, v populárních sportech (fotbal, basketbal, volejbal apod.), i v dosud nepříliš známých (např. metaná, korfbal, závody psích spřežení ).

Odbor sportu metodicky řídí, organizuje a materiálně podporuje činnost těchto sportovních oddílů. Sokolští sportovci soutěží po linii svazové, ale zároveň se utkávají na sokolských přeborech a turnajích.

Ke konci roku 2018 registroval Odbor sportu ČOS celkem 1231 oddíl a 54 729 sportovců (24071 dospělých a 30 658 v mládežnických kategoriích). Přehled registrovaných sportovních oddílů ČOS s počty členů pro rok 2019 ke stažení ZDE.

SPORTY REGISTROVANÉ ODBOREM SPORTU ČOS

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2020 (ke konci roku 2019) – titulní strana po sportech

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2020 (ke konci roku 2019) – počty členů (po sportech)

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2020 (ke konci roku 2019) – titulní strana po župách