sokolský
výkonnostní sport

Vrcholoví sokolští sportovci reprezentovali a reprezentují naši republiku na velkých mezinárodních soutěžích i na Olympijských hrách - např.  největší počet olympijských medailí pro náš stát získali právě sportovní gymnasté ČOS, včetně první zlaté, kterou v roce 1924 vyhrál Bedřich Šupčík.

Na posledních olympisjkých hrách soutěžilo 6 sokolských sportovců, například vzpěrač Jiří Orság či šermíř Alexander Choupenitch. Sokolské týmy se účastní nejvyšších soutěží například v házené, basketbale, florbalu nebo volejbalu, Česko reprezentují například sokolští atleti, sportovní gymnasté nebo judisté. Ze Sokola jsou ale například i mistři světa v kuželkách nebo canicrossu. A že je Sokol základnou českého sportu, to dokazují především úspěchy sokolských sportovců v mládežnických kategoriích.

V České obci sokolské je evidováno na 2000 sportovních oddílů různých výkonnostních úrovní v téměř devadesáti sprotovních odvětvích, v populárních sportech (fotbal, basketbal, volejbal apod.), i v dosud nepříliš známých (např. metaná, korfbal, závody psích spřežení ).

Odbor sportu metodicky řídí, organizuje a materiálně podporuje činnost těchto sportovních oddílů. Sokolští sportovci soutěží po linii svazové, ale zároveň se utkávají na sokolských přeborech a turnajích.

Ke konci roku 2022 registroval Odbor sportu ČOS celkem 1132 oddílů a 54 400 sportovců (22 105 dospělých a 32 295 v mládežnických kategoriích).

SPORTY REGISTROVANÉ ODBOREM SPORTU ČOS

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2023 (ke konci roku 2022) – počty členů po sportech

SO 2023 – titulní strana po sportech

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2023 (ke konci roku 2022) – počty členů po župách

SO 2023 – titulní strana po župách

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2022 (ke konci roku 2021) – titulní strana po sportech

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2022 (ke konci roku 2021) – počty členů (po sportech)

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2022 (ke konci roku 2021) – titulní strana po župách

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2022 (ke konci roku 2021) – počty členů (po župách)

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2021 (ke konci roku 2020) – titulní strana po sportech

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2021 (ke konci roku 2020) – počty členů (po sportech)

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2021 (ke konci roku 2020) – titulní strana po župách

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2021 (ke konci roku 2020) – počty členů (po župách)

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2020 (ke konci roku 2019) – titulní strana po sportech

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2020 (ke konci roku 2019) – počty členů (po sportech)

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2020 (ke konci roku 2019) – titulní strana po župách

Sportovní oddíly (SO) Odboru sportu (OS) ČOS 2020 (ke konci roku 2019) – počty členů (po župách)

ABECEDNÍ SEZNAM

• aerobic, aikido, armsport, atletika
  • badminton, baseball, basketbal, billiard, bojové techniky, box, bridž
  • capoiera, country, cyklistika (sálová, horská kola...)
  • estetická  gymnastika
  • florbal, footbag, fotbal, futsal
  • golf
  • házená, hokejbal, horolezectví
  • jachting, jezdectví, judo
  • kanoistika, karate, kendo, kick-box, korfbal, koulená, krasojízda, kulturistika, kuželky
  • lakros, lední hokej, lukostřelba, lyžování (běžecké, alpské discipliny)
  • malá kopaná, mariáš, mažoretky, metaná, moderní gymnastika, motorismus
  • národní házená, nohejbal
  • orientační běh, olympijský šplh
  • plavání, polní kuše, pozemní hokej,  psí spřežení
  • rafting, rokenrol - akrobatický, rugby
  • sálová kopaná, silový trojboj, skateboard, softball, softtenis, sportovní gymnastika, sportovní akrobacie, stolní hokej, stolní tenis, sumó
  • šachy,  šerm, historický šerm, šipky (i elektronické)
  • taekwondo, tanec (společenský i moderní), tenis, trampolíny, triatlon
  • vodní sporty, volejbal, vzpírání
  • windsurfing
  • zápas, zdravotně postižení

NEJLEPŠÍ SOKOLSKÝ SPORTOVEC ROKU

Odbor sportu, ve spolupráci s ostatními programovými útvary, vyhlašuje každoročně v rámci ankety SOKOL ROKU nejlepší sokolské sportovce v jednotlivých věkových kategoriích. Letos proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 30. 3. 2023 v Tyršově domě v Praze. Nominace a výsledky z minulých ročníků a pro letošní rok (sportovní výsledky z roku loňského) na stránce Sokol roku ZDE.