Archiv, knihovna a sokolské sbírky spadají pod Historicko-dokumentační středisko ČOS, které dokumentuje sokolskou činnost po celém světě. Sbírkové předměty a archivní materiály jsou tvořeny především dary a pozůstalostmi. Přístup k předmětům a dokumentům, včetně starých periodik, župních almanachů a sborníků je možný po předchozí domluvě a pouze prezenčně. Upozorňujeme badatele, že archiv České obce sokolské je uložen v Národním archivu a v archivu Sbírky dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea.
Sokolské sbírky uložené v Historicko-dokumentačním středisku ČOS obsahují:
Trojrozměrné předměty, fotografie a zajímavé publikace či dokumenty jsou vystavovány při různých významných příležitostech, například při všesokolských sletech. Tvoří také součást panelových výstav v prostoru hlavního vchodu do Tyršova domu.
Naše sbírky nadále rozšiřujeme přijímáním dalších předmětů vážících se k činnosti Sokola – knihy, materiály, písemnosti, předměty atp. Pokud chcete sokolské předměty a materiály darovat, obraťte se na nás.
Kontakt:
Mgr. Martin Klement, Ph.D.
historik, dary a pozůstalosti
půjčování sokolských krojů
e-mail: mklement@sokol.eu
tel: +420 257 007 280
Knihovna je tvořena převážně sokolskými periodiky, příručkami a publikacemi, almanachy sokolských žup a jednot, knihami se sokolskou či legionářskou tematikou. Dále ji tvoří ucelené knihovny z pozůstalostí členů Sokola. V současné době pracujeme na katalogu, který bude přístupný veřejnosti. Mezi nejžádanější periodika patří časopis Sokol, Věstník sokolský a obrázkový týdeník Jas.
Do knih a periodik je možné nahlédnout po předchozí domluvě, a to pouze prezenčně. Knihy a periodika je možné nafotit si vlastním fotoaparátem. Postupně zveřejňujeme seznam knih.
Sháníte informace o své jednotě nebo župě? Součástí knihovny jsou i památníky sokolských jednot a žup a také Sokolské ročenky s daty vzniku sokolských jednot. Obraťte se na Historicko-dokumentační středisko ČOS, rádi vám poradíme. Archivy sokolských jednot bývají uloženy ve Státních okresních archivech. Uložení konkrétní jednoty můžete dohledat na stránkách Ministerstva vnitra ČR v sekci Archivní fondy a sbírky v České republice: Archivní fondy a sbírky v České republice
Vydala vaše jednota či župa almanach k významnému výročí? Prosím, napište nám o tom, rádi almanach zařadíme do sokolské knihovny.
Publikace v knihovně využíváme pro tvorbu Vzdělavatelských listů, které vychází čtyřikrát za rok jako příloha časopisu Sokol. Jejich obsah je zaměřen na významné události spjaté s historií Sokola. Starší čísla jsou volně ke stažení: Vzdělavatelské listy
Sokolské sbírky a knihovnu využíváme k vytváření panelových výstav. Výstavy se zaměřují na sokolská témata. Putovní výstavy jsou určeny pro sokolské jednoty a župy. Jsou natištěny na rollup bannerech. Výstavy je vhodné instalovat v interiérech, v exteriérech pouze za bezvětrného počasí.
V současné době jsou k zapůjčení tyto výstavy:
Výstavy připravily Mgr. Kateřina Pohlová, Bc. Marcela Mandová, Bc. Kateřina Byrouti.
Podrobné informace o výstavách, podmínkách jejich vypůjčení, přehled dostupnosti a další naleznete na tomto odkazu.
Výstavy k zapůjčení nabízí rovněž Československá obec legionářská. Bližší informace o výstavách a možnostech vypůjčení naleznete na webových stránkách legie.com/vystavy/.