Školení cvičitelů I. třídy

• Kvalifikace „Cvičitel sportovní všestrannosti I. třídy“ je v České obci sokolské uznána jako kvalifikace cvičitele I. třídy. Absolvent kurzu je odborníkem pro výkon cvičitele, metodika, činovníka a je schopen zastávat  řídící funkce v oblasti sportu pro všechny.
  • Odpovídá za uplatňování obecně závazných zákonných norem a právnických předpisů příslušných směrnic ČOS a předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví cvičenců.
  • Vede cvičence k účasti na soutěžích v oblasti sportu pro všechny a na veřejných vystoupeních.
  • Při své činnosti je schopen získávat všechny dostupné informace z oblasti TV a sportu pro všechny.
  • Zajišťuje výuku na vzdělávacích akcích nižších cvičitelských kvalifikací. Je schopen prezentace své práce.
  • Využívá manažerských schopností k hledání finančních zdrojů, má přehled o ekonomice spolku.

Cvičitel I. třídy se vyznačuje především těmito charakteristickými rysy a schopnostmi:

• Samostatným a tvůrčím myšlením
  • Samostatným a pohotovým rozhodováním
  • Organizačními schopnostmi
  • Systémovým přístupem při řešení problémů
  • Praktickou aplikací získaných vědomostí a dovedností

V oblasti odborného vzdělávání se vyznačuje zejména:

• Znalostí stavby a funkcí lidského těla
  • Znalostí problematiky úrazové zábrany
  • Schopností poskytnout v případě potřeby první pomoc
  • Přiměřenými pohybovými schopnostmi a sportovními dovednostmi
  • Znalostí týkajících se zásad a tvorby cvičebních jednotek v oblasti SPV všech věkových kategorii
  • Dovedností pracovat s odbornou literaturou a multimediálními nosiči

UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ STUDIA  CVIČITEL SPV

• Tělocvičné jednoty – oddíly všestrannosti, činovnické a metodické funkce
  • Oblastní vzdělávací střediska ČOS – metodici
  • Střediska sportovní všestrannosti – metodici
  • Odborné útvary ČOS – vedoucí (členové) sborů, odborných komisí
  • Činovnické funkce na úrovni župa a  výše
  • Lektorování na školení a seminářích nižší úrovně
  • Možnost získání živnostenského listu v oboru

PODMÍNKY PŘIJETÍ KE STUDIU

• Ukončené středoškolské vzdělání – maturita

• Kvalifikace cvičitele II. třídy ČOS

• Doporučení ČOS

EKONOMICKÉ PODMÍKY

• Účastnický poplatek (školné) na akademický rok 2023/2024 bude upřesněn v únoru 2023. (v minulých letech bylo cca 10-13 000 Kč za akadmický rok)

• Školné je stanoveno na standardní dobu a po tuto dobu je pro účastníky kurzu, kteří jsou zapsání neměnné

• Náklady na kurz (stravování, ubytování, cestovné) si hradí posluchač sám

PODMÍNKY PRO OTEVŘENÍ STUDIA

Kurz bude otevřen při minimálním počtu 12 účastníků.

ORGANIZACE STUDIA

• Dvouletý učební kurz (4 semestry) je pořádán Trenérskou školou FTVS UK v Praze ve spolupráci s ÚŠ ČOS.

• Studentem se zájemce stává dnem zápisu do kurzu. Dokladem mu je „VÝKAZ O STUDIU“, který obdrží u zápisu. Nedostaví-li se zájemce o studium k zápisu, který probíhá při zahájení 1. konzultace a do 14-ti kalendářních dnů se nevyjádří, má se za to, že na účast ve studiu nereflektuje.

• Při dvouletém studiu se student zapisuje do každého ročníku samostatně.

• Podmínkou zápisu do 2. ročníku je splnění studijních povinností z předchozího ročníku. Podmínečně lze zapsat studenta do 2. ročníku ve výjimečném případě, kdy nesplnil studijní povinnosti nejvýše ze dvou studijních předmětů. Toto však nelze v případě, kdy student již vyčerpal všechny termíny zkoušek

LEKTORSKÝ SBOR

Lektorský sbor je složen z vyučujících TŠ FTVS UK Praha a lektorů ÚŠ ČOS

ORGANIZACE VÝUKY

• Termín na zaslání elektronických přihlášek prostřednictvím ČOS je 15. června

• Vyučovací jednotka je v trvání 45 minut

• Výuka probíhá formou teoretických a praktických lekcí.

• Účast ve výuce je pro studenty povinná a řídí se studijním řádem Trenérské školy FTVS UK Praha.

• V průběhu studia se vykonávají z určených předmětů zkoušky nebo zápočty.

• Za kontrolu vykonaných zápočtů a zkoušek odpovídá zkoušející a předseda zkušební komise závěrečné zkoušky.

• Studium v rozsahu 500 vyučovacích jednotek je rozděleno do dvou ročníků po 252  resp. 248 vyučovacích jednotkách.

• V každém ročníku je plánováno 9 konzultací (konzultace začínají v pátek v 18:00 hod. a končí v neděli cca 12:30 hod).

ZÁVĚR STUDIA

• Řádné ukončení studia je po vykonání závěrečné zkoušky před zkušební komisí. Závěrečnou zkoušku má studující právo vykonat dvakrát.
  • Výsledek závěrečné zkoušky je klasifikován stupněm „výborně“, „velmi dobře“, „dobře“ a „nevyhověl“ a je zaznamenán do příslušného protokolu o závěrečných zkouškách.
  • Podmínkou účasti na závěrečné zkoušce je uzavření 2. ročníku studia, uznání závěrečné práce a její doporučení k obhajobě.
  • Závěrečná práce se zadává na počátku 2. ročníku studia a datum odevzdání je nejpozději 30 kalendářních dnů před plánovaným termínem závěrečných zkoušek. Závěrečnou práci odevzdává student ve dvojím vyhotovení.
  • Po splnění všech předepsaných zkoušek zápočtů a obhájení závěrečné práce získává absolvent: Vysvědčení Osvědčení o úspěšném absolvování studia TŠ FTVS UK Praha.

PLATNOST ZÍSKANÉ KVALIFIKACE

Platnost získané kvalifikace není časově omezena.

Další zdroje

Organizační, studijní a zkušební řád TŠ

MÁM ZÁJEM