Česká obec sokolská

Mezi tradiční akce Vzdělavatelského odboru ČOS patří pořádání pravidelných přehlídek sokolských kulturních souborů, výcviky krojovaných sokolů u Hradní stráže, soutěže a akce jednotlivých komisí vzdělavatelského odboru, spolupráce s Československou obcí legionářskou na branných závodech. Během roku pak členové Předsednictva Vzdělavatelského odboru ČOS reprezentují Sokol při pietních a společenských událostech. 

Vzdělavatelský odbor ČOS organizuje některé hlavní projekty ČOS – Noc sokoloven a Památný den sokolstva V roce 2019 byl Památný den sokolstva poprvé připomínán jako významný den České republiky. Při té příležitosti připravil vzdělavatelský odbor brožuru přibližující smysl tohoto dne, historické souvislosti i osudy některých sokolských hrdinů: Brožura k 8. říjnu

 

Výcvik krojovaných sokolů u Hradní stráže

V roce 2014 navázala Česká obec sokolská spolupráci s Hradní stráží. Každý rok na jaře a na podzim se konají třídenní výcviky na půdě kasáren Hradní stráže, určené krojovaným sestrám a bratrům. Cílem výcviků je naučit sokoly správné pořadové přípravě, správnému kladení kytic a věnců, zacházení s prapory a správnému nošení sokolského kroje. Pro zájemce je vždy připraven doprovodný program. 

Termíny pro rok 2021: Dubnový termín se, vzhledem k vládním opatřením proti šíření onemocnění Covid-19, neuskuteční. Konání výcviku v září se bude řídti vývojem epidemické situace. 

Více informací naleznete na webových stránkách Sokolské stráže: Sokolská stráž

Fotky a videa

Branné závody

V roce 2017 zahájil Vzdělavatelský odbor ČOS spolupráci na branných závodech s Československou obcí legionářskou. Nultý ročník se uskutečnil 24. 10. 2017 na Vyšehradě a byl určen pro žáky základních a středních škol. V roce 2018 probíhal závod na více místech republiky, a to pro širokou veřejnost. Na Vyšehradě se uskutečnil v rámci festivalu Republika, který zde pořádala Univerzita Karlova. Další ročník proběhl 24. 10. 2019 opět na Vyšehradě.

 

 

Fotografická soutěž "Sokol v době covidové"

Fotíte rádi? Nebo se Vám, třeba i náhodou, podařilo během uplynulého roku zachytit něco mimořádného? Zapojte se do soutěže, kterou pro rok 2021 vyhlásila komise pro práci s mládeží a seniory při Vzdělavatelském odboru ČOS. Soutěžit můžete hned v několika kategoriích a tématech.

Termín soutěže: 1. května až 30. června 2021

Více informací a propozice soutěže naleznete zde

Přehlídky sokolských kulturních souborů

Vzdělavatelský odbor ČOS pravidelně pořádá přehlídky sokolských kulturních souborů. Zpravidla každý rok proběhnou dvě takové přehlídky. 

Přehlídky v roce 2021

  • přehlídka sokolských divadelních souborů v Lázních Toušeni
    vzhledem ke stávajícím opatřením proti šíření onemocnění Covid-19 je přehlídka přesunuta na neurčito, bližší informace budou včas doplněny

  • přehlídka sokolských loutkových divadel v Přerově
    vzhledem ke stávajícím opatřením proti šíření onemocnění Covid-19 je přehlídka přesunuta na podzim 2021, bližší informace budou včas doplněny
Newsletter

Generální partner

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace