Vzhůru za polární kruh,
Sokol letí na Eurogym 2024

13. 07. 2024

Krátce po skončení XVII. všesokolského sletu o sobě dává Sokol znovu vědět. Zástupci České obce sokolské dnes odletěli reprezentovat Česko na nesoutěžní přehlídku gymnastických a tanečních vystoupení Eurogym 2O24 pro děti od 12 do 18 let. Do norského Bodo zamířila dvěma vládními letadly Casa výprava 72 lidí.

"Význam Eurogym spočívá v tom, že děti získávají zkušenosti a mají možnost poznat lidi z celé Evropy, a to ze zemí, které se zabývají sportem pro všechny. Je to bezvadné, protože vedle pódiových vystoupení se účastní workshopů a poznávají spoustu různých druhů sportů a pohybových aktivit," říkají vedoucí české výpravy Petr Svoboda a Denisa Bartůňková.

Za polárním kruhem v Bodo se představí čtyř sokolské skupiny. Moderní gymnastiky ze Sokola Hodkovičky vystoupí stejně jako předloni ve švýcarském Neuchatelu vedle pódií také na Gala. Dále se v Norsku předvedou Sokol Milevsko, Sokol Opava a společně Sokol Vršovice a Sokol Valašské Meziříčí. Každá skupiny vystoupí dvakrát.

Sokol si poprvé vyzkoušel přesun vládní letkou. Czech Air Force se tak mohlo v nadsázce přejmenovat na Sokol Air Force. Výprava letěla vstříc polárním nocím asi pět hodin dvěma dvoumotorovými vrtulovými transportními letouny CASA C-295.

"Doprava pro tahle velké množství lidí je do Bodo složitá. Z toho důvodu jsme využili letecké speciály, které nám schválila česká vláda, za což moc děkujeme. Je to pro nás velká pomoc," řekl Petr Svoboda, náčelník ČOS. Dodal, že účastníky čekají přísná pravidla při spaní ve školách.

Eurogym má podtitul´Svatojánské šílenství´a koná se od 14. do 18. července. Celkem vystoupí přes 2700 účastníků ze 16 evropských zemí.

Sokol se Eurogymu účastní pravidelně od roku 2001. V roce 2016 akci pro mládež od 12 do 18 let pořádal v Českých Budějovicích společně s Českou asociací sportu pro všechny a Českou gymnastickou federaci.

Program Eurogymu 2024 najdete ZDE.

Foto z odletu Markéra Navrátilová