Česká obec sokolská

XVII. všesokolský slet 2024 

XVII. všesokolský slet je největší oslavou sportu pro všechny na světě. V roce 2022 uplynulo 140 let od prvního sletu v roce 1882, což podtrhuje unikátní tradici této události.

Vyvrcholení příprav, které trvají šest let, tedy sletový týden v Praze bude od 30. června do 5. července 2024. Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí.

Od 1. září je spuštěn speciální web sletu:

www.slet2024.cz

na kterém najdete všechny aktuální informace, zajímavosti i program.

Odhadujeme, že do projektů spojených se XVII. všesokolským sletem se zapojí téměř 100 tisíc sokolů. Do příprav bude zapojena většina tělocvičných jednot, kterých je přes 1000 ale přidají se i jednoty ze zahraničí (Sokol působí v 18 zemích světa. Právě zahraniční jednoty byly ty, kdo držel tradici sletů v době, kdy byl spolek Sokol zakázán).

Součástí sletového týdne je i slavnostní večer v Národním divadle a Sokol Gala, přehlídka sokolského výkonnostního sportu kombinovaná s tanečními vystoupeními sokolských folklórních souborů, která se již tradičně uskuteční v O2 aréně.

Skladby se již začnou nacvičovat

Na konci listopadu byly veřejnosti poprvé předvedeny sletové skladby, které se začnou nacvičovat. 


O úspěšné akci jsme informovali v aktualitě na tomto webu: Sokolové předvedli poprvé hromadné skladby na slet, zúčastnilo se rekordních 900 cvičenců

Na XVII. všesokolském sletu bude předvedeno 12 hromadných skladeb. Níže najdete odkazy na stránku o každé z nich, kde jsou odpovědi autorů skladby na otázky ohledně inspirace ke skladbě a sletovému oblečení. Mnohdy nechybí ani zajímavosti nebo perličky z nácviku.

Máte-li zájem zapojit se, budeme rádi. U každé skladby je uveden její email, kam stačí zaslat informace o sobě, regionu, kde bydlíte, nebo chcete nacvičovat. Jakmile budou jasné termíny nácviků, někdo vás bude kontaktovat. Pro rychlejší komunikaci, prosíme, připojte i telefonní kontakt. 

 

Čmeláčci - Rodiče a děti 

Mravenci - Předškolní děti

S tebou mě baví svět - Celá rodina

Sokolhraní - Mladší žáci, mladší žákyně 

Čarodějky - Mladší žákyně

Fitness - Starší žactvo 

Leporelo - Dorostenky a mladší ženy

Před kamerou - Dorostenci, muži

V rytmu srdce - Dorostenky, ženy

Babí léto - Ženy a seniorky

Rocková symfonie - Dorost, muži a ženy

Jdi za štěstím - Seniorky a senioři

Všechna videa s tématikou XVII. všesokolského sletu najdete na Youtube kanále České obce sokolské v tomto playlistu

Sletová štafeta

Materiály ke sletové štafete - odkaz

Oblastní, krajské a župní slety

Sdílená tabulka pro zaznamenávání přehledu termínů oblastních, krajských a župních sletů - odkaz

Projekt sletové kamínky

Namalujte kamínek se sletovou tématikou, z druhé strany napište název jednoty a PSČ. Kamínek buď někam umístěte nebo ještě lépe váš nebo nějaký nalezený sletový kamínek můžete přivézt do Prahy na slet a dát je na oblázkový zásyp nádvoří Tyršova domu.

A než se v Praze všichni potkáme, sdílejte fotky na svých profilech a označte ČOS a sdílejte fotky i pod touto událostí.

Inspirace pro zpracování sletových kamínků ZDE

Odkaz na facebookovou událost ZDE

Tisková konference k vizuálnímu stylu XVII. všesokolského sletu

7. listopadu 2022 se v Tyršově domě uskutečnila tisková konference, kde byl představen vizuální styl této největší sportovní akce roku 2024 v České republice. Spuštěn byl také sletový web, tehdy s odpočítávadlem do začátku XVII. všesokolského sletu.

Jsme velmi rádi, že i pro nadcházející slet se podařilo navázat spolupráci kvalitním designovým studiem a s významným umělcem, kteří vtiskli chystanému ročníku nezaměnitelnou podobu. Tentokrát se spoluprací souhlasil výtvarník Jaromír 99, který se tak zařadil mezi taková jména jako Bedřich Wachsmann, František Ženíšek, Jan Preisler, Mikoláš Aleš, Artuš Scheiner, Luděk Marold, Alfons Mucha, Max Švabinský, kteří na Sletu se Sokolem v historii spolupracovali.

Jaromír 99, známý například prací na filmu Alois Nebel nebo knihou Zátopek, ke spolupráci dodává „Byl jsem z toho, že pro Sokol pracovali velcí umělci, dost nervózní, a proto jsem byl i velmi pokorný. Spolupracoval jsem také s grafiky, se kterými jsem hodně konzultoval, jestli to bude fungovat v konceptu písma, který byl navržen ateliérem Dynamo Design,“ říká Jaromír 99 k práci na vizuálu.

Podívejte se, jak vizuál pro XVII. všesokolský slet vypadá a co k němu při jeho představení v roce 2022 říkala tehdejší sestra starostka ČOS Hana Moučková. 

 
Všesokolské slety jsou světovým unikátem

Všesokolské slety jsou nedílnou součástí historie Sokola. Jejich předzvěstí, jakousi pomyslnou ouverturou, se stala již první veřejná cvičení – první z nich se konalo již 1. června 1862 při příležitosti svěcení praporu Sokola Pražského. Za zárodek budoucích sletu je však považováno veřejné cvičení konané 19. května 1867 na Rohanském ostrově – zde se poprvé cvičilo na hudbu. I. všesokolský slet se uskutečnil v červnu 1882 na Střeleckém ostrově; původně byl nazýván jako Jubilejní slavnost, neboť se konal při příležitosti 20. výročí založení Sokola. Zúčastnili se ho zástupci ze 76 sokolských jednot a také hosté z Polska a Ameriky.

Všesokolské slety se většinou se konaly po zhruba šesti letech, kromě období, kdy Sokol oficiálně nemohl působit – v době 1. světové války, za německé okupace a v době komunistického režimu. Mezi prvním a druhým sletem sice uběhla delší doba – plných devět let, ale původně byl II. slet připraven na rok 1887; rakouské úřady však zakázaly průvod a vítání hostů na nádraží, proto slet byl zrušen a namísto toho se konalo veřejné cvičení v Českém Brodě.

Snad žádná organizace na světě se nemůže pochlubit jako Sokol tím, že její tradiční slavnostní akce se koná již ve třetím století – v případě sokolských sletů v 19., 20. a 21. století. A také tím, že po celou tuto dobu má i mezinárodní rozměr – již od druhého všesokolského sletu v roce 1891 přijíždějí cvičenci a hosté ze zahraničních sokolských jednot, své slety či obdobné akce pořádají i některé sokolské organizace ve světě, jako například ve Slovinsku, Srbsku, na Slovensku, na americkém kontinentě Americká obec sokolská, Sokol USA a Sokol Kanada. Americký Sokol uspořádal svůj první slet již v roce 1893. Po roce 1948 pořádalo slety rovněž Ústředí československého sokolstva v zahraničí – konaly se ve Vídni, Montrealu, Curychu, Paříži. Zahraniční sokolové se tak zasloužili o to, že tradice sletů pokračovala i v době, kdy se ve vlasti konat nemohly.

Podrobnosti o historických sletech můžete nalézt například na tomto linku

Jak vypadal XVI. všesokolský slet v roce 2018 - roce oslav 100 let založení Československé republiky?  Podívejte se na stránce k této akci

Zajímají vás termíny nácviků jednotlivých skladeb?

Podívejte se na termínovou listinu

Mapa
Aktuality projektu
Více aktualit

Fotky

Kalendář Akcí
27
07

Sokolovna - srdce jednoty

Kde: Sokolovna Lesonice

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace