Památný den sokolstva
- praktické informace

30. 09. 2024

Připomeňme si 8. října společně všechny, kdo se za uplynulých 162 let existence Sokola nesmazatelně zapsali do historie našeho hnutí. Dne 8. října si symbolicky připomínáme nejen pět tisícovek sokolů a sokolek, kteří položili své životy v protinacistickém odboji, a mezi nimiž bylo i na 150 spolupracovníků výsadku Anthropoid podílejících se na přípravách atentátu na Reinharda Heydricha, ale i všechny sokoly, kteří padli v letech 1. světové války v řadách československých legií bojujících za vznik samostatného státu, stejně jako sokoly a sokolky z řad 3. protikomunistického odboje. I díky jejich oběti mohla naše organizace v letošním roce uspořádat již XVII. všesokolský slet.

Plakát k Památnému dni sokolstva

- plakát s Františkem Pecháčkem najdete ke stažení po přihlášení do Brand Cloudu v sekci „realizace"

- šablony plakátů k Památnému dni sokolstva a Večeru sokolských světel jsou k dispozici rovněž v sokolské Canvě

- plakáty k Památnému dni sokolstva i Večeru sokolských světel si můžete stáhnout také na webu ZDE

8. říjen s připnutou kokardou

- kokarda se stala symbolem tohoto významného dne, tak si ji nezapomeňte připnout ani letos, nejen sobě, ale i svým dětem, sestrám, bratrům, rodičům nebo známým

- myslete na to, že kokarda není určena pouze pro sokoly, naopak, chceme, aby si tento významný den připomnělo co nejvíc lidí s námi

- kokardu zakoupíte v sokolském e-shopu

kokarda

Večer sokolských světel

- tradiční sokolská vzpomínková akce se v jednotách stala nejčastější připomínkou Památného dne sokolstva

- každá svíčka puštěná po vodní hladině má připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast

- pozvěte sokoly, děti, členy věrné gardy, starosty obcí i zastupitele, spoluobčany, aby všichni společně pustili po vodě hořící lodičku – po celém Česku se v tento den objeví na řekách, říčkách či potocích tisíce vzpomínkových „plavidel“

- prosíme, dbejte na to, aby byly lodičky vyrobené z ekologických materiálů

Spanilá jízda sokolů

- sraz za VI. spanilou jízdu sokolů bude v 15:30 na Olšanských hřbitovech (Praha 3)

- položení kytice u hrobu Tyrše a Fügnera a u hrobu Jana Podlipného

- odjezd cyklistů, odchod pěší skupiny z Olšan na Malou stranu do Tyršova domu, symbolické předání světla starostovi ČOS Martinu Chlumskému (cca v 18:30)

Pietní akty

- můžete je zorganizovat u pamětních desek na sokolovnách nebo u pomníků padlých nebo na jiných vzpomínkových místech, na kterých můžete položit květinu či věnce

- manuál, jak pietní akt zorganizovat, vzor zvacího dopisu najdete ZDE

Vyvěšení sokolské vlajky na radnicích

- je potřeba projednat s vedením města co nejdříve

- sokolské vlajky různých rozměrů jsou k dostání v sokolském e-shopu

- jak správně nakládat s vlajkami a vzor dopisu pro vedení měst a obcí najdete ZDE

Sokolské vlajky na dopravních prostředcích

- je potřeba projednat s dopravními podniky co nejdříve

- pro veřejnost se zřejmě jedná o nejviditelnější součást Památného dne sokolstva

- pokud máte o tyto vlajky zájem, kontaktujte Michala Charváta (mcharvat@sokol.eu)

-můžete se setkat s tím, že některé autobusy nebo tramvaje nemají stojánky na vlaječky, je možné ale domluvit se na vyvěšení plakátů

tram vlajka

Máte-li dotazy ohledně Památného dne sokolstva, kontaktujte vedoucího Oddělení Vzdělavatelského odboru ČOS Aleše Rychlého na emailové adrese arychly@sokol.eu.