Sokolskou stezkou v Komárově prošlo 200 lidí
Děti s radostí plnily 14 úkolů

22. 06. 2021

Na začátek června připravil Sokol Komárov pro širokou veřejnost další sokolskou cestu, tentokrát zaměřenou na tábornické dovednosti a znalosti přírody, nazvanou ZALESÁCKÁ STEZKA. Na trase čekalo účastníky 14 stanovišť, kde se mohli dozvědět informace k danému tématu a potom odpovídali na otázky, nebo prováděli danou činnost.

Na stanovišti SOUHVĚZDÍ se dozvěděli, která souhvězdí jsou od nás nejlépe vidět, jak určit sever podle hvězdy Polárky apod. Malé děti zde stavěly souhvězdí z víček od PET lahví.

Stanoviště ZVÍŘATA prověřilo znalosti především lesních zvířátek a jejich stop. I tady měli prckové úkol zjednodušený do skládačky zvířátko-stopa.

Další stanoviště bylo HOUBY. Zde všichni poznávali houby a starší je samozřejmě rozdělili na jedlé a jedovaté. I malí měli svůj jednoduchý úkol.

UZLY - možná pro některé novinka, pro jiné lehká disciplína. Podle návodu si zde mohli účastníci uvázat několik uzlů. Malé děti vyzkoušely liščí smyčku, nebo si z uzlovačky udělaly opratě a dělaly koníčka.

STROMY - určovaly se stromy listnaté a jehličnaté a přiřazovaly se jejich plody. Malé děti hádaly stromy podle básniček.

PTÁCI - i na tomto stanovišti se možná spousta účastníků poučila. Rozpoznat dravce, sovy a drobné ptactvo, to byl úkol na tomto zastavení. Malé dětí si složily skládanku ptáčka.

ODHAD - jaká vzdálenost je k označenému stromu, jak dlouhý je ležící strom, kolik kuliček je v sáčku, nebo kolik váží kámen, to byly otázky pro naše účastníky. Své odhady si mohli všichni porovnat na kartičce se správnými odpověďmi.

Při disciplíně HOD NA CÍL se účastníci trefovali šiškami do terče na zemi.

TOPOGRAFIE - poznat turistické značky a orientovat se na mapě, nebo určit sever podle buzoly či přírodních úkazů, to je cílem topografie.

ZDRAVOVĚDA - zde si podle obrázků všichni zopakovali první pomoc při říznutí, odřeném koleni, krvácení z nosu, přisátém klíštěti apod. Mladší děti zase popisovaly, co dělají děti na obrázku špatně a proč jim hrozí nebezpečí úrazu.

ZNÁMÁ MÍSTA NAŠEHO KRAJE - na tomto stanovišti si účastníci prověřili své znalosti z kulturních a přírodních míst našeho kraje.

SOKOL - historie Sokola v Komárově a tradiční akce pořádané naší jednotou, to vše se zde objevilo. Kdo chtěl, zacvičil si sokolskou veršovanou rozcvičku.

OHNIŠTĚ - jak správně připravit a zahladit ohniště, jaké druhy ohňů máme a k čemu slouží, si mohl každý přečíst na kartách tohoto zastavení. Z klacků sebraných na místě pak děti stavěly vybraný druh ohně.

ROSTLINY - poznat rostliny nebyl asi pro nikoho velký problém. V přírodě se ale vyskytují rostliny, které by mohly malé děti zaměnit. Proto jsme na ně také upozornili.

Po celé trase se také objevovaly ŠIFRY. Po jejich vyluštění plnili účastníci různé úkoly (např. dřepy, skákání po jedné noze, běh, zpívání, tanec). Samozřejmě i k šifrám byl vždy klíč k luštění.

Za 14 dní, kdy byla stezka v provozu, tudy prošlo asi 120 dětí a 80 dospělých. Děkujeme všem za hezké vzkazy v návštěvní knize.

Text: Eva Veigendová, Sokol Komárov