Česká obec sokolská

Sokolem roku je opět Alexander Choupenitch
Cena Fair Play Aloise Hudce za záchranu života

31. 03. 2023

Vítězem ankety Sokol roku za rok 2022 se opět stal šermíř - fleretista a ambasador České obce sokolské Alexander Choupenitch ze Sokola Brno I. Anketu ovládl potřetí. Zároveň byli vyhlášeni nejlepší cvičitelka a cvičitel a vzdělavatelský počin roku.

Nejlepším sokolským sportovcem za loňský rok zvolila odborná porota šermíře Alexandra Choupenitche ze Sokola Brno I

Sestřih slavnosthího večera na najde ZDE.

Jedním z předávajících byl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „My v olympijském výboru jsme mladší o čtyřicet let, takže musíme poslouchat naše starší sokolské sestry a bratry. Jsem moc rád, že tu dnes mohu stát a poblahopřát všem úspěšným sportovcům," řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Překvapením pro všechny zúčastněné byla účast reprezentanta v baseballu a člena Sokola Hluboká Martina Mužíka, který byl překvapivým předávajícím hlavní kategorie. Mužík zazářil s českou baseballovou reprezentací na nedávném World Baseball Classic, když v zápase s Čínou odpalem na tribuny zaznamenal důležité body a také postup na další ročník tohoto prestižního turnaje. „Bylo to naprosto neuvěřitelné hrát na největším stánku našeho sportu. Jsou to nepopsatelné zážitky," řekl Martin Mužík, který sklidil velký potlesk zaplněné tělocvičny T1 Tyršova domu.

Alex Choupenitch neskrýval překvapení. „Do Sokola jsem přišel jako sedmiletý kluk, právě v něm jsem začal šermovat a dodnes za Sokol Brno I závodím. Ocenění Sokol roku si moc vážím, vždy se v šestici nejlepších sejde silná konkurence,” říká 28letý Choupenitch, který loni navázal na svou úspěšnou olympijskou sezonu. Na mistrovství světa v Káhiře mu chyběl jeden zásah, aby dosáhl na cenný kov, na evropském šampionátu skončil pátý a s francouzským klubem Issy les Moulineaux vyhrál šermířskou Ligu mistrů.

Za sokolským ambasadorem skončil druhý čtvrtkař Michal Desenský ze Sokola Hradec Králové a třetí sprinter Jiří Polák ze Sokola České Budějovice.

„Těší mne, že se každoročně sejdeme v našem sídle, abychom vyhlásili nejen nejúspěšnější sportovce, ale ohlédneme se také za tím, co pro své svěřence udělali cvičitelé všestrannosti a co se povedlo našim vzdělavatelům. Právě sport pro všechny je základem naší činnosti a neoddiskutovatelnou součástí je také kulturní a vzdělavatelská činnost. Jsem moc ráda, že se na to nezapomíná a všem vítězům srdečně gratuluji,” řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Basketbalistky Hradce Králové vyhrály kategorii kolektivů mezi dospělými a juniorské lvice, úřadující domácí šampionky, uspěly mezi mládeží. Ladislav Včelička z bojových sportů v Písku se stal nejlepším trenérem roku. Zápasník volného stylu Matěj Mlčoch z Vítkovic nejlepším jednotlivcem v kategorii 19 až 23 let. Sportovní gymnastka Sokola Brno I Alice Vlková je za loňský rok nejlepší sportovkyní do 18 let.

Cvičiteli roku se stali Pavlína Maňásková z T. J. Sokol Uherské Hradiště a Stanislav Trávníček ze Sokola Písek. „Je to pro mne neuvěřitelná pocta, už samotná nominace mne potěšila, protože jsem si uvědomila, že si mé práce někdo všímá. Vítězství je naprosto skvělé. Děkuji všem, kdo pro mne hlasovali," řekla viditelně dojatá Pavlína Maňásková.

Stanislav Trávníček je spoluautorem sletové sletové skladby Před kamerou pro dorostence a muže. 

Cenu Radky Daňkové pro objev roku od 18 do 35 let převzal Petr Kostka z T. J. Sokol Malenovice. Kolektivem roku jsou Pomahatelé Sokola Turnov. „Já nemám co říct, jsem naprosto dojat," komentoval své vítězství bratr Petr Kostka.

„Některé jednoty mají své cvičitele vždy v nejužší nominaci, k čemuž jim samozřejmě gratuluji. Doufám, že v dalších letech se jejich počty rozšíří. Vždy velmi pečlivě sleduji nominace ceny Radky Daňové, protože to je pro náš spolek nová mladá krev, kterou pro naši činnost potřebujeme,” dodala starostka Hana Moučková.

Cena Fair Play za záchranu života

Cenu Fair Play Aloise Hudce obdržel Ondřej Škultety ze Sokola Vřesovice za záchranu života pohotovou masáží srdce. Ondřej Škultety je bývalým příslušníkem 601. skupiny speciálních sil a řadovým členem Sokola Vřesovice. Minuký rok při sokolském volejbalovém zápase v Prostějově se jeden z jeho spoluhráčů při zápase sesunul k zemi. Ondřej ihned poznal infarkt a začal s masáží srdce. Podle lékařů právě jeho zásah, při kterém spoluhráči zlomil dvě žebra, mu zachránil život. Bratr Ondřej je ze sokolské rodiny. Členy stejné jednoty jsou jeho rodiče, manželka i jejich čtyři děti. 

V závěru večera byla udělena i Cena starostky ČOS za mimořádný počin, kterou si odnesli sokolové z pražského Spořilova za hromadné odběry krve.

Vladimír Richter ze Sokola Královské Vinohrady získal 1. místo v kategorii Vzdělavatelský počin roku za iniciování realizace odznaku k Památnému dni sokolstva. Kulturním počinem roku bylo vyhlášeno uspořádání benefičního koncertu Tóny pro Ukrajinu národopisným souborem Formani při T. J. Sokol Slatiňany.

Vítězové získali už počtvrté sochu od sochaře Jakuba Flejšara, který je trenérem snowboardistky Evy Adamczykové. Originální trofej ze železa váží pět kilo, sokol má rozpětí křídel téměř půl metru a na výšku měří 25 centimetrů. Každá socha se skládá ze 40 dílů.

Sokol roku 2022:

Individuální sporty - dospělí:

1. Alexander Choupenitch (šerm/Sokol Brno I)

2. Michal Desenský (atletika/Sokol Hradec Králové)

3. Jiří Polák (atletika/Sokol České Budějovice)

Individuální sporty - 19 až 23 let:

1. Matěj Mlčoch (zápas/Sokol Vítkovice)

2. Lukáš Sláma - Petra Vanišová (akrobatický rokenrol / Sokol Pražský)

3. Matyáš Džavoronok (beachvolejbal, Sokol Brno I)    

Individuální sporty - do 18 let:

1. Alice Vlková (sportovní gymnastika/Sokol Brno I)

2. Daniel Gurbovič (volný styl/ Sokol Vítkovice)

3. Daniel Dvořák (badminton / Sokol České Budějovice)         

Kolektivní sporty

dospělí: ženy Sokol Hradec Králové (basketbal)

mládež: Sokol Hradec Králové (basketbal) a ml. dorostenci - Sokol Ostrava (házená)    

Trenér roku: Ladislav Včelička (bojové sporty/Sokol Písek)
Všestrannost

Cvičitel roku: Stanislav Trávníček (T. J. Sokol Písek)

Cvičitelka roku: Pavlína Maňásková (T. J. Sokol Uherské Hradiště)

Cena Radky Daňkové pro objev roku 18 - 35 let: Petr Kostka (T. J. Sokol Malenovice).

Kolektiv roku: pomahatelé Sokola Turnov

Vzdělavatelé

Vzdělavatelský počin roku: Vladimír Richter (Sokol Královské Vinohrady) za iniciování realizace odznaku k Památnému dni sokolstva.

Kulturní počin roku: Národopisný soubor Formani při T. J. Sokol Slatiňany za uspořádání benefičního koncertu Tóny pro Ukrajinu .

Cena Fair Play Aloise Hudce: Ondřej Škultety - Sokol Vřesovice - za záchranu života pohotovou masáží srdce

Cena starostky ČOS za mimořádný počin: Sokol Spořilov (za hromadné darování krve)

 

Podívejte se na záznam celého slavnostního večera, jak jej vysílala ČTK:

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace