Základní myšlenkou Spanilých jízd sokolů je být vidět lidmi na chodníku. Připomenout jim noc ze 7 na 8. říjen 1941, kdy z rozkazu zastupujícího říšského protektora Reinharda Haydricha byli pozatýkání, popravováni a internováni vedoucí představitelé České obce sokolské. Od roku 2019 to je v kalendáři vedeno jako Památný den sokolstva. A od toho roku poprvé vyjeli sokolové na kolech od sokolské hrobky v areálu Strašnického krematoria Prahou až pod oblouk Karlova mostu, kde je přivítala starostka České obce sokolské Hana Moučková a kde poté pokračovala akce Večer sokolských světel.
Jaké byly ty předešlé jízdy? Prvé jízdy se účastnilo 34 cyklistů všech věkových kategorií, jelo se Vršovicemi, přes náplavku od Výtoně a kolem Národního divadla. Druhý ročník kvůli covidu se omezil pouze na položení květin na hrobu Tyrše a Fügnera. Ve třetím ročníku účastníci jeli v červených tričkách s nápisem Památný den sokolstva. Čtvrté jízdě předcházela propagace na sokolském výletu na Říp a na výročí otevření sokolského stadionu na Kladně. Účastníci dostali odznak vytvořený k Památnému dni sokolstva dle návrhu studenta Umělecko průmyslové školy v Turnově Štěpána Hály. Noví účastníci dostali rovněž červená trička.
V roce 2022 poprvé se účastnila i pěší skupina. Počet cyklistů 70, počet pěších 55. Pátý ročník 2023 byl mimořádný. Policie povolila průjezd přes Václavské náměstí, v čele pelotonu jel kabriolet, Veteran Car Club, v něm náčelník pořádající župy Jana Podlipného Petr Čížkovský se sokolskou vlajkou. Video vytvořené dvěma kameramany je dostupné na youTube zadáním Spanilá jízda sokolů 2023, ČOS.
Každý ročník přinášel něco nového. Nápady z řad širšího kolektivu. Vlaječky na kolech, kokardy na cyklistických přílbách, pokládání květin, nejprve u hrobu Tyrše a Fügnera, později i na hrobu Jana Podlipného, červená trička, odznak k Památnému dni sokolstva, světélko z rodiště Miroslava Tyrše, trasa od Výtoně pro pěší skupinu s reprodukovanou sokolskou hudbou, video nejprve snímané mobilním telefonem, v posledním ročníku dva kameramani a film na profesionální úrovni, občerstvení na nádvoří Tyršova domu, v čele pelotonu v pátém ročníku policie a za ní veterán kabriolet s náčelníkem župy bratrem Čížkovským se sokolskou vlajkou, skupinové záběry pod sochou sv. Václava a u schodů na Kampu, průjezd špalírem sokolů v historických krojích, výbornou grafickou presentací bratra Štěpánka.
Jaký je zásadní problém předešlých spanilých jízd? Přihlášení účastníků s dostatečným časovým předstihem. V posledních dvou ročnících bylo možné se přihlásit QR kódem. Ne každý se však přihlásil. Pak z toho vyplynulo, že ne na všechny se dostalo tričko vhodné velikosti. Pro účastníky bylo k dispozici pouze 100 odznaků. V roce 2023 nebylo dost čaje na nádvoří Tyršova domu, protože se předem zaregistrovalo pouze 40 cyklistů.
Co si přát k dalšímu ročníku Spanilé jízdy sokolů?
Aby nás bylo hodně, abychom se nezalekli deště. A což ještě něco navíc? Abychom se po večeru sokolských světel sešli na nádvoří Tyršova domu a u ohníčku si dovedli zazpívat, opéci si vuřty? A což ještě třetí trasa? Po Vltavě s kánoemi a kajaky, v čele motorová loď se sokolskou vlajkou? Kdyby vás tato možnost zaujala, prosím, ujměte se sami organizace.
I když akci pořádá župa Jana Podlipného, lze si přát, aby se akce v Praze účastnili sokolové všech tří pražských žup, v hojnějším počtu i účastníci mimopražští. Lze vítat nové podněty. Příkladem je nápad bratra Štěpánka: proč dávat diplomy účastníkům? Lépe je každému účastníku dát dřevěnou známku s nápisem Památný den sokolstva, ročník … a obrázkem cyklistů. Snad se to zpětně povede i pro účastníky jízdy roku 2023.
Text: Vladimír Richter, organizátor, richter@sokol.eu