SOKOLGYM je mezisletový projekt České obce sokolské, který je od roku 1996 realizován ve spolupráci s pověřenými sokolskými župami. Od počátku je cílem projektu přinášet do českého sportovního prostředí zkušenosti a novinky inspirované zahraničními festivaly, které propojují sport pro všechny, výkonnostní sport a kulturu. Pro ČOS projekt přináší možnost společného oživení činnosti, jak navenek, tak dovnitř organizace.
První ročník projektu se uskutečnil pod názvem 1. Sokolská gymnaestráda, od druhého ročníku, který se uskutečnil v roce 2001, je užíván název SOKOLGYM. Připravovaný pátý ročník projektu bude realizován v roce, kdy si Česká obec sokolská připomene 150. výročí od zveřejnění dokumentu Náš úkol, směr a cíl, který jasně definoval směřování sokolského hnutí až do současné doby. Zároveň v roce, kdy Sokol slavní 160 let od svého založení. I tento historický okamžik se bude v Sokolských městech samozřejmě připomínat.
Naším cílem je ukázat současný Sokol jako otevřenou organizaci, která je schopna uplatňovat a rozvíjet myšlenky svých zakladatelů v současné společnosti. Projekt se uskuteční ve čtyřech městech, které v době konání akce získají přívlastek „Sokolské město“. Do těchto míst by se měli společně „sletět“ nejen Sokolové, ale i cvičenci ostatních sportovních a tělovýchovných organizací nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, např. gymnasté z Dánska, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, skupina ze Švýcarska a další. Věříme, že se do nabízených aktivit pro příchozí zapojí i veřejnost.
GRAFIKA K PROJEKTU SOKOLGYM 2022 KE STAŽENÍ ZDE
Župa Plzeňská má registrováno 30 tělocvičných jednot, celkem 5 808 členů, sídlí přímo v Plzni, kde se akce bude konat. S organizováním větších sokolských akcí má již zkušenosti, v roce 1995 Sokolské slavnosti, 2000 Sokolská PLZEŇ, 2015 Slavnosti pohybu SokolGym – součást programu Plzeň Evropské hlavní město kultury.
Program zde
Obě župy mají dohromady registrováno 88 tělocvičných jednot, celkem 15 795 členů Sokola. Akce má v Brně dlouholetou tradici, konala se již čtyřikrát. Vždy byla podporována krajem i městem. Projekt bude řízen managementem sestaveným z dobrovolných činovníků obou žup, logistiku zajistí kanceláře žup.
Program zde
Zpravodaj Sokolské Brno ke stažení: Zpravodaj č.1, Zpravodaj č.2, Zpravodaj č.3., Zpravodaj č.4., Zpravodaj č.1/2022, Zpravodaj č.2/2022, Zpravodaj č.3/2022, Zpravodaj č.4/2022, Zpravodaj č.5/2022, Zpravodaj č.6/2022, Zpravodaj č.7/2022, Zpravodaj č.8/2022, Zpravodaj č. 9/22,
Župa má registrováno 65 tělocvičných jednot, celkem 9 789 členů, sídlí v Pardubicích, kde se celá akce bude konat. Dobře spolupracuje s krajem a má veškeré předpoklady ke zdárnému zajištění celého projektu. Organizátoři osloví ještě další sokolské župy, tělocvičné jednoty a sportovní organizace i z okolních krajů. Přímo v Pardubicích se již několikrát uskutečnilo finále řady soutěží jak výkonnostního sportu, tak sportu pro všechny.
Rozpis sportovních soutěží (s návratkou)
Harmonogram zkoušek hromadných skladeb
Veškeré dotazy k SOKOLGYM, prosím, směřujte na Odbor všestrannosti ČOS:
email: odbor.vsestrannosti@sokol.eu
tel: +420 257 314 176
Programová náplň všech akcí je připravována ve spolupráci s programovými útvary ČOS. Z dosavadních jednáních vyplývá, že na všech akcích budou realizována pódiová vystoupení, hromadné skladby (vystoupení se budou lišit v počtu cvičenců a počtu zařazených skladeb), sportovní soutěže budou realizovány jak v avizovaných termínech, tak před těmito termíny, aby vytvořily jakousi předzvěst celé akce.
Výstavy a divadelní představení budou otevřené nejen pro účastníky akcí, ale i pro nesokolskou veřejnost. Rádi bychom zařadili do programu nově vznikající Sokolský odznak zdatnosti, kterým by prošli účastníci všech připravovaných akcí. U jednotlivých akcí budeme podporovat zařazení kulatých stolů na téma podpory a rozvoje sportovní infrastruktury.
Pardubice - harmonogram zkoušek hromadných skladeb
Zveme všechny malé cvičence a jejich rodiče, aby se k nám přidali. A proč? Protože Jedeme na výlet. Během cesty si vyzkoušíme cestování různými dopravními prostředky a zahrajeme si na auto, kolo, letadlo i mašinku. Nakonec ale přes všechny peripetie dorazíme do cíle? Kam? No přece do Brna, Ostravy, Pardubic, Plzně… protože všude ráj, tak co doma?
oblečení:
děti – pruhované, modro-bílé tričko, tmavé kraťasy
dospělí – červené tričko, černé 3/4 kalhoty, muži kraťasy
Podklady ke stažení ZDE
Jednoduchá skladbička ve středním tempu na zpívanou hudbu.
Podklady ke stažení ZDE
Ve skladbě Žížaly se mladší žactvo naučí různé variace polkových a mazurkových kroků v kombinaci s prostným cvičením a jednoduchými gymnastickými prvky. Potřebné variace můžete děti naučit v pravidelných hodinách všestrannosti.
Podklady ke stažení ZDE
pocta Emilu a Daně Zátopkovým
Koedukovaná skladba pro žactvo. Je živá, zábavná, motivována lehkoatletickými disciplínami. Pohyb kvůli zjednodušení nácviku není rozdělený na chlapeckou a dívčí část, což jistě uvítají všude, kde cvičí v jedné hodině společně chlapci s dívkami, mladší děti se staršími apod. Jednoduché taneční prvky, které pohyb doplňují, zvládnou i chlapci. Cílem je zvýšit kondici cvičenců, naučit je spolupracovat v celku a orientovat se v prostoru.
Podklady ke stažení ZDE
Při veselé a hravé skladbě na motivy legendární písně Jiřího Suchého „Babeta“ si žákyně osvojí různé variace kroků polky. Budou tančit na místě, ve dvojicích i ve velké skupině. Skladba je zakončena velkým závěrečným rejem.
Podklady ke stažení ZDE
Koedukovaná skladba pro starčí žactvo, mladší dorost
Podklady ke stažení ZDE:
Odhodlaní jsou odhodláni vyjádřit své přesvědčení. Náboj skladby je inspirován různými bojovými skupinami a vojsky bojujícími z přesvědčení za určitou myšlenku či filozofii. Pohybovým obsahem však není boj jako takový, ale klasická cvičení prostná bez náčiní s moderními pohybovými prvky. Velký důraz je kladen na kvalitu provedení a jednotnost.
Podklady ke stažení ZDE
Taneční choreografie inspirovaná hudbou skupiny Abba je středně náročná, určená pro cvičenky, které mají rády svižnější a temperamentní pohyb s hudbou.
Podklady ke stažení ZDE
Skladba pro ženy, která je sestavena z částí tří skladeb, které vytvořila tišnovská cvičitelka Marie Frantová v období let 2000 až 2016 pro „Sokolská Brna“. Skladba je věnována vzpomínce na tuto výbornou cvičitelku a autorku sokolských skladeb a poděkováním jejich věrných cvičenek za celoživotní práci pro Sokol. Od cvičenek vyžaduje především zvládnutí techniky cvičení s obručí a ovládnutí pohybů s míčky.
Podklady ke stažení ZDE
Jedná se o skladbu s náčiním (tyčemi), která je primárně určena pro ženy a seniorky, ale mohou se zapojit i jiné kategorie. Cvičí se převážně ve dvojicích a pohybová náplň není náročná. Ve skladbě nebudou použity nízké polohy a věříme, že bude dobrou nabídkou pro všechny ženy, které chtějí vyjádřit svým cvičením optimismus a dokázat radost ze cvičení.
Podklady ke stažení ZDE
Skladba je určena ženám všech věkových kategorií od dorostenek po seniorky. Jedná se o výrazně taneční skladbu v rytmu karibských tanců. Cílem skladby je kromě vyjádření hudební předlohy také snaha rozvinout naši přirozenou ladnost a ženskost. K tomu jsou využívány základní kroky a prvky kubánské salsy a dominikánské bachaty.
Podklady ke stažení ZDE
Každý chlap určitě jednou toužil být právě jako James Bond. V této skladbě se muži představí prostným cvičením, při kterém bude kladen důraz na souhru a precizní předvedení, jaké by dokázal gentleman velikosti Jamese Bonda. V dynamické části budou využity prvky aerobiku v duchu pravé „honičky“ z akčního filmu. Třetí oddíl bude věnován akrobacii a posilovacím cvičením, v jeho závěru bude z každého obrazu vytvořen živý obraz.
Podklady ke stažení ZDE
Skladbou se hlásíme k Tyršovu ideálu harmonie těla a ducha jako základu moderního životního stylu! Pohybovou náplní budou klasická sokolská prostná, která kladou důraz na přesné a elegantní provedení všech prvků a pohybových vazeb, dodržování typického pochodového tempa a dobrou orientaci v prostoru. Ve skladbě se budeme vyhýbat nízkým polohám. Zařazený valčík má taneční charakter a znamená odlehčení a nápadnou změnu charakteru pohybu.
Podklady ke stažení ZDE
Klasická cvičení charakterizující českou školu hromadných skladeb pro muže a dorostence. To nejlepší ze sletových skladeb cvičených muži a dorostenci na XII. až XVI. všesokolském sletu. Podobnou skladbu jsme zacvičili na dvoře TD 2015. Ve skladbě se snoubí tradice naší tělesné kultury s národními motivy a s naší současností. Pecháčkova skladba „Přísaha republice“ z X. všesokolského sletu je průvodním nenásilným motivem skladby. Skladba si klade za cíl spojit i v dnešní době muže a dorostence v dobré partě se společným prožitkem založeným na kontinuitě pohybu a hudby a ukázat divákům, že muži dokážou zacvičit tak dobře jako před lety.
Podklady ke stažení ZDE