Laskavost je naší hodnotou, proto podporujeme naše bratry a sestry, kteří pravidelně darují krev v rámci akce Sokolská kapka krve. Každý rok se počty dárců zvyšují, a to nám dělá radost. V roce 2024 se koná jubilejní 10. ročník projektu.
Registrovat se na tento hromadný odběr můžete zde.
Kdo může darovat krev a jak odběr probíhá
Do Sokolské kapky krve se může zapojit každý člen Sokola, nečlenové ale určitě odmítnuti nebudou. Důležité je dodržovat obecná pravidla pro darování krve, především maximální počet odběrů. Darujete-li krev, nahlašte své odběry v jednotě nebo se staňte vy sami osobou, která bude sbírat hlášení od dárců. Výsledky se pak vyplňují 2x ročně (za příslušné období) do formuláře, který najdete ZDE. Celá pravidla projektu jsou uvedena ve druhé části stránky níže.
Podpořit projekt můžete také vyvěšením plakátu (pod odkazem ke stažení) ve vaší sokolovně nebo sdílením příspěvků a fotek na Facebooku.
Více informací o projektu Sokolská kapka krve získáte u koordinátorů br. Víta Jakoubka, e-mail: kapkakrve@sokol.eu a na webové stránce projektu sokolskakapkakrve.cz. Tam najdete informace z předchozích ročníků, odpovědi na nejčastější otázky ohledně darování krve, články plné užitečných informací, ale i formulář k vyplnění hlášení, plakáty a manuály k hromadnému odběru a zásadní informace pro potenciální dárce.
Odebírá se obvykle 450 ml krve do plastového vaku. Samotný odběr trvá 5-10 minut. Odebrané složky krve se nahradí během několika dnů až 3 týdnů.
Kde darovat dle svého výběru: přehled transfuzních stanic je například na darovanikrve.cz nebo darujukrev.cz
Co vzniklo původně jako nápad jednoho lékaře - sokola a několika jeho přátel, našlo velkou odezvu v celém sokolském hnutí. Laskavost je naší hodnotou, proto se snažíme pomáhat všude tam, kde je to potřeba. Dárcovství krve patří k těm nejcennějším způsobům pomoci - může zachránit život! S nápadem přišel lékař VFN v Praze a člen Sokola Praha-Libeň Vít Jakoubek a z původní aktivity pro pár přátel se projekt rozšířil do sokolských jednot po celé republice. „Vím, jak je dárcovství krve důležité. Vidíme to i dnes, kdy mnoho dárců onemocnělo nebo je v karanténě, je již nedostatek na mnoha místech republiky znát. Tato naše sokolská akce může celostátní snahu transfuzních stanic alespoň v malé míře podpořit,“ uvedl Vít Jakoubek.
Cílem projektu je přilákat prvodárce a omladit základnu dárců. I to se Sokolské kapce krve daří. Prvodárců už bylo přes sto a mladých sokolů přibývá.
Hromadný odběr v Tyršově domě 4. 10. 2024
"Mám ohromnou radost, že počet dárců v Sokolské kapce krve roste každý rok o desítky procent. Laskavost, nezištnost, pomoc potřebným, zájem o svět kolem nás, to jsou sokolské hodnoty, k nimž se tímto projektem hlásíme," říká Martin Chlumský, starosta ČOS.
Prodělali jste onemocnění COVID-19? Vaše krev obsahuje protilátky proti viru, který je původcem nemoci (SARS-CoV-2), a mohou v ní přetrvat delší dobu po uzdravení. Podání plazmy od osoby, která onemocnění prodělala (tzv. rekonvalescentní plazmy), je jednou z možností, jak nemocné s infekcí covid-19 léčit. O možnosti darování rekonvalescentní plazmy jako pomoci k léčbě závažných forem tohoto onemocnění najdete bližší informace na následujícím odkaze.
Brožura Daruj krev se sokolem - zapoj se jako koordinátor či dárce - (PDF - ke stažení)
Plakát (PDF)
Informační brožura (PDF)
Odběr krve - Nejčastější otázky (PDF)
Manuál: Jak uspořádat hromadný odběr krve i u ve vaší sokolovně? (PDF)
Sčítá se počet odběrů za sokolskou jednotu za 6, resp. 12 měsíců (období jsou následující: leden - červen, červenec - prosinec)
Protože někdo může darovat nejen plnou krev, ale i například krevní plazmu či krevní destičky, které se ovšem mohou darovat častěji než plná krev, tak za jednoho muže je možno započítat max. 5 odběrů za rok a za jednu ženu max. 4 odběry za rok (bez ohledu na to, zda se jedná o plasmu či plnou krev)
Hlášení (obsahující jméno jednoty, župu, počet odběrů a počet dárců) se nově vyplňuje prostřednictvím google formuláře, který najdete ZDE. Formulář vyplňujte 2x ročně (dle vybraného období), za období leden - červen vždy do konce července aktuálního roku a za období červenec - prosinec do konce ledna následujícího roku; hlášení za druhé pololetí musí obsahovat také celkový počet dárců za celý rok (jelikož většinou nemusí jít o prostý součet dárců za obě pololetí)
Vyhlášení výsledků je 2x ročně, jednou průběžné a na začátku následujícího roku celkové výsledky za celý ročník; výsledky jsou zveřejněny na webu a v časopise Sokol, zúčastněné jednoty obdrží Čestné uznání a 4 nejlepší jednoty budou oceněny věcnými cenami