Česká obec sokolská

vzpomínka na Jindřišku Syrovátkovou
letos by se dožila 100 let

15. 01. 2025

Každoročně začátkem ledna se hradečtí sokolové setkávají na společenské akci s názvem „Posezení při svíčkách“. A každým rokem si vždy tradičně připomínají narozeniny jedné z nejaktivnějších a nejstarších sokolek, kterou byla dlouholetá a vzorná cvičitelka žen v T. J. Sokol Pražské Předměstí Hradec Králové sestra Jindřiška Syrovátková. Ne jinak tomu bylo i letos, kdy by se oslavenkyně dožila rovných sto let. A tak se při letošním posezení obzvlášť vzpomínalo na to, jak Jindřiška vždy povstala a začala vzpomínat a vyprávět.

„Narodila jsem se 7. ledna 1925 v Třešti jako Jindřiška Koudelková. Už jako malou holku mě a moje dvě sestry maminka pravidelně vodila do Sokola. Později, když už jsme byly dorosteneckého věku, jsme hrály dokonce českou házenou. Jako členky sokolské samosprávy jsme s radostí hrávaly pro děti i loutkové divadlo. Společenský život v Sokole v době první republiky nelze srovnávat s tím dnešním. Pohyb a sportování to byl náš každodenní život. Třeba jsme jezdívali na kolech, kdy ale v té době jen málokdo měl kolo pořádné, kdy jsme si kola půjčovali a vozili se navzájem na rámu. Jezdili jsme často k rybníku u obce Růžená, kde jsme stavěli sokolskou chatu a cestou domů jsme pak v Čenkově ještě sehráli zápas v odbíjené proti místní mládeži. Vzpomínám si také, jak jsme jezdívali na ozdobených žebřiňácích na veřejná cvičení a sokolská vystoupení nebo jak jsme my, sokolská mládež, společně a často drhli podlahu v naší tělocvičně.

V roce 1938 se několik cvičitelů z ČOS zúčastnilo v naší tělocvičně školení mladého členstva. Bohužel, byla jsem tehdy jedinou z mladých žen. Proto mě doporučili, abych se připravovala k sokolským soutěžím. Průběh okupace ale udělal všemu konec. Pak jsem čtyři roky jezdila z Třeště do Telče do tamního gymnázia. Když přišel 5. květen 1945 byla Třešť mezi čtyřmi centry tehdejšího aktivního hnutí v republice a tak  po vzoru Prahy povstala i Třešť. V závěru války jsme pak byli účastníky čtyř krutých dnů. Společný hrob s devadesáti oběťmi byl toho svědkem. Mezi nimi byl i můj spolužák z gymnázia. 

Po osvobození jsem se hlásila na vysokou školu. Chtěla jsem studovat tělesnou výchovu. Po přijímací zkoušce jsem se zapsala do českého vzdělávacího kurzu pro učitelství tělovýchovy na středních školách a zároveň na filosofickou fakultu v Praze. Bydlela jsem ve "staré kolejce" v Dejvicích, kde jsem také chodila do Sokola. Pamatuji se, že jsme tady tenkrát hrávaly především míčové hry, hlavně národní házenou a v ní jsme se dostaly až na 1. místo v přeboru Čech". 

A dále Jindřiška vyprávěla: „V roce 1948 se konaly tzv. studijní prověrky. Na filosofii byla tenkrát jednou členkou prověrek jistá jihlavská házenkářka, se kterou jsme stále soupeřily. A ta se tehdy ke mně vyjádřila: „Koudelková - studium, ne." Já jsem už ale měla podanou přihlášku k 1. státní zkoušce z tělesné výchovy. Proti jejímu verdiktu jsem se tehdy úspěšně odvolala a pak jsem mohla pokračovat s podmínkou, že nebudu v žádném případě učit. V indexu jsem měla napsáno: "Prověřena pod podmínkou, že bude studovat jen tělesnou výchovu" a "Povoleno studovat na filosofii". V roce 1949 jsem pak složila 2. státní zkoušku z tělesné výchovy, český jazyk jsem si doplnila až v roce 1967 na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. Po celý sokolský život jsem pracovala jako cvičitelka žákyň i dospělých, připravovala jsem a spolupracovala při všesokolských sletech."

V roce 2000 Jindřiška obdržela za významný podíl na uskutečnění XIII. všesokolského sletu pamětní sletovou medaili. V roce 2003 pak stříbrnou medaili jako uznání za obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí a v roce 2006 Pamětní list za spolupráci při přípravě XIV. všesokolského sletu. 

V roce 2014 získala Pamětní list Českého olympijského výboru jako ocenění své dlouholeté cvičitelské a trenérské práce a v roce 2015 jí pak starosta Sokolské župy Orlické předal Pamětní list u příležitosti jejího významného životního jubilea (90) a za dlouhodobou sokolskou činnost. 

A v roce 2019 jí pak bylo náčelnictvem ČOS uděleno čestné členství v Ústředním cvičitelském sboru seniorek, ve kterém byla po řadu let aktivně zapojena.

Jindřiška byla velmi vzdělaná a pracovitá, milovala pohyb a hudbu. Byla sokolským a sportovním tahounem až do své „devadesátky“. Pro nás později narozené byla celoživotním vzorem nejen cvičitelky, ale i starostlivé maminky, normální ženy, která se ráda setkává s lidmi, kteří mají rádi život, pohyb a aktivitu, kteří mají sport jako životní potřebu.

Nacvičovala sletové skladby a skládala skladby pro místní tělocvičná vystoupení a akademie. Činná byla až do svých 95 let. Rozdávala bezelstně a s radostí své znalosti a dovednosti, uměla tvořit samostatné skladby a dovedla vždy vše perfektně nacvičit. Zemřela po krátké nemoci v požehnaném věku 98 let.

Ano, byla to osobnost, která nám schází a po které se nám stýská.

Čest její památce!

 

Autor: Cvičitelský sbor sokolské všestrannosti, T. J. Sokol Pražské Předměstí, Hradec Králové

 

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace