Tyrš má v Děčíně svoji lavičku
Tyršův Děčín se vydařil

19. 09. 2022

Sokolové o víkendu v Děčíně oslavili 190 let od narození místního rodáka Miroslava Tyrše a 160 let od založení spolku. Během nabitého třídenního programu byla odhalena i Tyršova lavička poblíž sochy spoluzakladatele Sokola.

Oblíbený závod Sokol Raptor, pódiové skladby, stezka odvahy pro děti, ples na zámku, pietní akt a průvod městem. To byly hlavní body víkendového Tyršova Děčína. Sokolové tak předvedli pestrou škálu své činnosti, pohyb v mnoha podobách a vzdali holt jednomu ze svých zakladatelů.

„Tyršův Děčín jsem si nesmírně užila a věřím, že i všichni ostatní. Byla to mimo jiné i příležitost potkat spoustu milých lidí. O víkendu v Děčíně panovala skvělá atmosféra, zejména na plese," říká starostka ČOS Hana Moučková.

Do Děčína se sjeli sokolové z celé republiky. Nechyběli zástupci župy Karlovarské a krásné pódiové skladby předvedli třeba sokolové z Opavy. Řada z nich se zúčastnila i nedělního pietního aktu.

„Věřím, že se na nás Miroslav Tyrš teď dívá, že nám fandí a že se mu to, co vidí, líbí. I po 160 letech tu stojíme ve stejných sokolských krojích, jako nosil on," řekl před zahájením pietního aktu Michal Burian, vzdělavatel ČOS.

Kromě sochy na Smetanově nábřeží má pod zámkem také novou lavičku. Ta je vyřezaná ze dřeva a je na ní vyrytý rok 1862 – tedy rok založení Sokola a symbolicky na ní sedí sokol.

Navíc si všichni účastníci mohli z Děčína odnést i speciální razítko, které pro tuto příležitost připravila Česká pošta.