I o využití a nástrahách umělé inteligence se mluvilo na semináři Sokolský Google Workspace. Asi třicítka sokolů se z prezentace Martina Krčka dozvěděla praktické informace o práci s formuláři, tabulkami i o tvoření prezentací. SOKOL - Česká obec sokolská se snaží rozvíjet digitální dovednosti svých činovníků. Nápad náčelnice ČOS Evy Řibřidové podpořil 1. místostarosta ČOS Martin Chlumský a zrealizoval se v prostorách Google Česká republika, a to díky skvělé spolupráci. Děkujeme.
Digitalizace v neziskových organizacích je aktuální téma a u činovníků je potřeba tyto dovednosti rozvíjet. "Chtěla bych zefektivnit práci v náčelnictvu, to byl hlavní podnět. Tohle je pilotní projekt, abychom věděli, kam se dál ubírat," uvedla Řibřidová na úvod.
Seznámení s nástroji Google Workspace, konkrétně editace formulářů, práce s tabulkami a vytváření prezentací, se neslo v tvůrčím duchu. Účastníci si vyzkoušeli, jak si udělat dotazník, který se dá využít při práci v jednotách. Zjistili, jak následně data vyhodnocovat, aktualizovat a jednoduše přenést do přehledné tabulky.
Na závěr došlo na umělou inteligenci: Bard.google.com. "Neziskovkám dává ruce i zdroj informací, ale pozor trochu si i vymýšlí," upozorňoval Krček. Chlumský doplnil, že je potřeba přemýšlet, jaká data AI zadávat. "Nedávejte tam osobní data a údaje, tyhle nechceme sdílet," dodal ředitel ústřední školy ČOS.
AI může poradit, jak například postavit tabulku a navrhnout řešení v excelu pro vyhodnocení výsledků závodu. "Pište volnou řecí, on se zamyslí a vytvoří návrh, vytvoří i tabulku," dodal lektor.
Krček ukázal, že AI umí i počítat a do detailu popsat například věci na fotografii. V zahraničí (a brzy určitě i v Česku) podle jeho slov Bard dokáže jeho uživateli najít v mailu či na disku, co potřebuje, aby se tím nemusel zdržovat.
Pilotní projekt dopadl na jedničku. Většina označila školení v závěrečném hodnocení za skvělé a ráda by na něj navázala...