Kdo ho má, tak to už dávno ví. Sletový památník je mimořádný. Teď byl oceněný i v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2024, který pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví. Získal zvláštní ocenění za vynikající polygrafické zpracování.
Dílo tak jedinečné jako je samotný slet. Dílo, které reprezentuje Sokol v umělecké sféře, protože i tam měla Česká obec sokolská již od svého vzniku své místo.
Grafickou podobu památníku vytvořil grafický designér Milan Nedvěd, který citlivě skloubil prvky současného knižního designu s ikonickou strukturou předchozích památníků, čímž vytvořil dílo spojující tradici s moderním estetickým pojetím.
Kniha je v šité vazbě s obálkou potaženou knihařským plátnem a potištěnou tříbarevným sítotiskem zvýrazňujícím logo sletu, elegantní nádech dodává barevně sladěná ořízka knihy a záložka složená ze tří stužek v barvách trikolóry – detail, který symbolizuje národní hrdost a jednotu sokolů. Kromě toho kniha obsahuje 16 speciálně všitých menších listů, které oslavují Českou obec sokolskou a její hodnoty, a výklopky s historií České obce sokolské či slet v číslech.
Obsahově památník spojuje reportážní články publicisty Milana Tesaře s výjimečnými fotografiemi oceňovaných autorů Markéty Navrátilové, Václava Pancera a Františka Ortmanna. Každá stránka vypráví příběh sletu skrze autentické momenty, dynamické kompozice a emoce zachycené ve fotografiích, které dávají divákovi pocit, jako by se události osobně účastnil.
Nejvýznamnějším prvkem knihy je její interaktivita a personalizace – každý z 21 027 účastníků v ní najde své jméno, což činí památník nejen dokumentem, ale i osobním artefaktem. Samozřejmostí je využití QR kódů, které umožňují propojení s multimediálním obsahem, například sletovým manifestem a hromadnými skladbami, čímž kniha překračuje hranice tradičního tištěného média.
"Sletový památník vznikl v duchu motta XVII. všesokolského sletu "slet spojuje". Spojuje umění a sport, generace, Českou republiku se zahraničím a propojuje celou společnost. Je důkazem toho, že tradice a inovace, umění a sport mohou jít ruku v ruce," říká Martin Chlumský, starosta ČOS.
Jde o výjimečnou publikaci nejen pro účastníky sletu, ale pro každého, kdo chce nahlédnout do světa sokolského hnutí. Jeho rekordní prodejnost již v předprodeji svědčí o jeho mimořádném významu a kvalitě. Tento památník není jen knihou – je to vzpomínka a symbol XVII. všesokolského sletu.
Do letošního 60. ročníku přihlásili čeští nakladatelé, grafici, instituce a studenti grafických a polygrafickcýh škol celkem 309 projektů. V soutěži je oceňován nejen současný knižní design, ale také kvalita a originalita polygrafického a knihařského provedení. Předsedkyní jedenátičlenné výtvarné komise poroty byla zvolena teoretička designu Linda Kudrnovská.
Podívejte se na video, jak památník vznikal.