Česká obec sokolská

"Pojď babičko, dědo, rozhýbejme tělo"
představujeme úspěšný projekt Sokola Milevsko

08. 12. 2020

Odbor všestrannosti ČOS se snaží pomáhat rozvoji sportovních aktivit v jednotách. Pro stávající cvičební rok si dal za cíl vyzkoušet možnosti profesionalizace sokolské práce. Pro tento pilotní program byly vybrány tři jednoty (Jihlava, Opava a Písek), které mají tento směr vyzkoušet a ověřit jeho životaschopnost. Na základě získaných zkušeností by se měl tento trend rozšiřovat i do dalších jednot. Projekty, zpracované vybranými jednotami, by mohly motivovat další zájemce.

 Se svým projektem „Pojď babičko, dědo, rozhýbejme tělo“ ale uspěli i cvičitelé Sokola Milevsko z Jihočeské župy. Zkusme si je trochu představit: Jednota má více než 600 členů, z nichž 380 je zapsáno v odboru všestrannosti. Jejich cvičení zajišťuje třicítka cvičitelů. Činnost OV Sokola Milevsko je velmi široká a pestrá. Každoročně pořádá velice populární tělocvičnou akademii s účastí 300 cvičenců a 1200 diváků, místní přebor ve sportovní gymnastice a šplhu, letní soustředění pro děti, prezentuje se na akci města „Milevsko sobě“, účastní se akcí ČOS (např. Noc sokoloven, Sokol spolu v pohybu), milevští cvičenci nechyběli na žádném všesokolském sletu ani mezisletových setkáních. S deseti účastníky Přeboru ČOS  a třemi Přeborníky ČOS ve všestrannosti se Milevská jednota stala nejúspěšnější jednotou roku 2019 (letos se přebory kvůli pandemii nekonaly). Sokol je v osmitisícovém městě významnou sportovní organizací, otevřenou všem bez rozdílu, a s nejpočetnější členskou základnou.

Projektu „Pojď babičko, dědo, rozhýbejme tělo“ se věnuje dvanáct cvičitelů jednoty. Je určen seniorům a předškolním dětem s cílem propojení obou těchto naprosto odlišných věkových skupin. Kromě cvičení členů vlastní jednoty by měl přitáhnout k pravidelnému pohybu i další občany Milevska a okolí. Projekt odstartoval v rámci akce Sokol spolu v pohybu koncem září. Vzhledem k celkové situaci s Covidem 19 se ale mohlo uskutečnit pravidelné cvičení pouze v mateřské školce a v domově pro seniory. Předškolní skupina dětí si velmi oblíbila gymnastickou sestavu RinoGym, zapůjčenou ze sokolovny, na které se mohou do sytosti vyřádit, vydovádět a ještě i lecčemu naučit. Přestože se cvičení vzhledem k nabitému rozvrhu školky mohou děti věnovat pouze 1x za měsíc, vždycky se na toto cvičení velice těší. V domově pro seniory se zatím může scházet pouze uzavřená skupina babiček a dědečků, a také oni cvičí společně s radostí.

Cvičení v sokolovně bylo krátce po zahájení cvičebního roku nejprve početně omezeno a pak úplně zrušeno. Senioři se proto začali scházet v souladu s aktuálními omezeními v přírodě. Skupina asi 20 osob se věnuje severské chůzi s hůlkami (Nordic walking) a 2x v týdnu urazí 8 až 10 km. Nemohl být zahájen ani nácvik společného cvičení obou generací pro tělocvičnou akademii, která měla v lednu všem přiblížit neobvyklou spolupráci předškoláčků se seniory. Ale organizátoři projektu nezahálejí a připravují i náhradní akce, které lze uskutečnit za covidové situace, např. film s ukázkami z pětadvaceti úspěšných tělocvičných akademií, stopovačku v přírodě pro děti a víkendové vycházky pro dospělé. Všichni společně si přejeme, abychom se s nástrahami koronavirové pandemie co nejdříve vyrovnali a mohli jsme se vrátit k našemu pravidelnému cvičení v sokolovně.

Text: Zuzana Sekalová, vzdělavatelka jednoty

 

 

Newsletter

Generální partneři

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

Hlavní partneři

Generální mediální partner

Hlavní mediální partneři

PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace