Na Ostravsku má tenis zajímavou historii a úspěchy. To se potvrzuje i v našich jednotách. Ale především vedle Severomoravského tenisového svazu (SmTS -167 klubů, 1100 trenérů, 2000 registrovaných) a dalších tenistů. Kdy začala jeho zdejší popularita? Co lze doporučit? V Ostravě a okolí začal tenis před rokem 1924 ve vítkovických klubech (německý DSV a Český SK) a v SK Čechie Místek. Pak už měly sdružené ostravské kluby první turnaje, ale čeští tenisté byli ještě pozadu. Výstavbou kurtů a ustavením Moravskoslezské tenisové župy v roce 1930 nastala éra, která trvá do současnosti. Začal i náš zdejší sokolský tenis.
První informace máme z valné hromady Sokolské župy Moravskoslezské z roku 1934. Víme, že se tenis hrál v pěti jednotách (počet kurtů neuveden). Uskutečnily se turnaje včetně úspěšného Tenisového přeboru ČOS v Opavě. Župa byla mezi pěti taky na sletovém turnaji! Konkrétně hráli tenis v jednotách MO I., MO III., Opava, Mor. Hory, Krnov. Rovněž v blízkém Hrušově a ve Sl. Ostravě.
Další zprávy jsou v Sokolských novinách z roku 1936. Tenis hráli už v 8 jednotách župy na 11 kurtech včetně přeborů žen a dorostenek.
Ve zdejší Moravskoslezské tenisové župě přibývaly kluby, turnaje, více žen a usilovalo se o postup mezi nejlepší v republice. V roce 1931 se konalo první mezinárodní utkání s Maďary (6:2). Výčet úspěchů je úctyhodný. Ale o kontaktech sokolů s lawntennisty nevíme.
Protektorát zasáhl i tenis. Sokolský fatálně (možná se někde „ukryl“). Ale lawntennisté díky odvážným hráčům a funkcionářům naštěstí pokračovali. Poutavě to popsal František Kavalír.
Po válce nastaly „společné tenisové časy“ - od prvotních představ o jednotné tělovýchově a sportu až k zákonu z 24.6.1949. Z dobových materiálů se dá soudit, že to byla doba pestrá a-úspěšná. Např. se už 1. a 2. září 1945 konalo mezinárodní utkání I. ČLTK Mor.Ostrava: Krakov (7:6, za hosty hrál např. jun. mistr SSSR Olejniszina, za Ostravu Titl, Elbel, Parmová, Dvořáček). Byl obnovený tenis v poničeném Hlučíně. Tam např. dojížděli sokoli Staré Bělé. Tenisových zpráv z těch dob je více.
Po Vítězném únoru 48 se tenisovému odboru ČOS ukládalo „zapojit všechny tenisové činovníky, mající kladný poměr k lidově demokratickému zřízení, dobrý pracovní úmysl a odborné znalosti“, nebo „tenis nejširším vrstvám“, „tenisté v pětiletce nesmí dovolit úbytek kurtů, oddílů, vybavení, trenérů“, „zajistit obuv, oděv a nářadí“ atd.. Dobový tisk se věnoval i DC s Drobným a Černíkem, Wimbledonu, přípravě v halách, Pardubické juniorce (Javorský) apod. Sjednocenému tenisu v ČOS byla věnována zodpovědná pozornost. V župním tenisovém vedení pracovalo patnáct výborných funkcionářů (Jurečka, Šňupárek, Břusková, Literák, Kavalír a další). Mezi hráči byli populární Sedlák, Elbel, Svoboda, Kroupová. V květnu 1949 otiskly Sokolské noviny článek s tzv. 7 body. Považuji tehdejší činovníky, hráče i tyto body za „žulový základ“ tenisové popularity a úspěchů na Ostravsku. I v TS v ČSTV po roce 1957. Tedy mezi hráči i u tehdejších odborů nebo v tisku.
Ostravský nebo moravskoslezský tenis má za sebou skvělou minulost. Hrály se tu Poháry švédského krále (mj. s Kodešem a Kukalem). Ostravští byli opakovaně mistry republiky. Lendla, Štěpánka nebo Kvitovou a podobně i Ostravar Arénu („Peškovu halu“) zná celý svět. Hrál zde i Agassi a konaly se i zápasy reprezentací. Jedinečná výstava „Trofeje Petry Kvitové“ zase měla skvělý motivační a kulturně společenský ohlas. K tomu se svým osobitým způsobem řadí i náš sokolský župní tenis. A od r. 1990 máme příkladný vzor v SmTS. Před ním „klobouk dolů“!
Je třeba se ale vrátit trošku zpět.
V roce 1981 se uskutečnil pod patronací OV TS FM první ročník soutěže méně početných družstev (MPD) neregistrovaných hráčů ze sedmi jednot. Od roku 1994 se tyto soutěže hrají jako župní sokolské a jsou „otevřené“. Smyslem je pravidelnost, přátelství, úcta, férovost, demokratičnost, pestrost a tvořivé perspektivy. Zakladatelem byl tehdy prof. Tomáš Elbel z Hukvald, syn proslulého ostravského tenisty a mistra župy Rudolfa Elbla.
Aktuálně se tenis hraje ve čtrnácti jednotách MSŽ. Věnuje se mu 230 členů všech kategorií. To jsou sympatická čísla. Kdo se zapojil, tak u tenisu vytrvává a roste. Proč? Zmíněná pestrost soupeřů, stylů, prostředí a nové kontakty – to všechno přitahuje.
O našich kurtech je radost psát. Např. v Trnávce jsme měli od roce 1973 jedinečný vzor pro budování nových kurtů (z jednoty je populární Luboš Brus). V Brušperku tenisty ctí, že hrají i na kurtu č.1 z roku 1930. Je stále na stejném místě a odolal i katastrofální povodni v IX/1968! Ve Výškovicích a v Nové Bělé mají plně funkční areály.
Soutěže MPD jsou společným základem tenisu v MSŽ. Ale jednoznačně nejdůležitější je sám tenis, turnaje a memoriály v jednotách. Venku, v halách i v noci. Mimořádně a pochopitelně jsou velmi oblíbené losované mixy. Jednota z Háje ve Sl. udržuje partnerství s Liptovskými Sliači. Akce mají svůj kalendář a vrcholem je pak župní přebor. Duší MPD a přeboru župy je br. Ing. Vladimír Knápek z T.J. Sokol O.-Výškovice. Všechno řídí moderně a týmově. Zkušenosti rád předá všem zájemcům. Mohou být modelové.
Existují u nás nějaké problémy? Ano. Např. chybí spontánnost „tenisových dětí“. V oddílech SmTS s dětmi problémy nemají a to je povzbudivé. Sokolské kurty máme pro mládež otevřené. Ale nemáte trenéry. To je veliká škoda, spíše chyba. A taky stálá výzva i pro rodiče. V dalších jednotách zase bude dobré tenisový život vzkřísit.
Co na závěr?
V naší Moravskoslezské župě v tenisu dominují soutěže MPD. Budou mít už 40 let. Doplňují je župní přebor (pět kategorií), turnaje a memoriály v jednotách. Většina souvisí s tradicemi. Musíme se taky pořád učit od SmTS. Především u mládeže a trenérů. A poskytovat další šance, které tenisté včetně seniorů potřebují.
Text: Karel Sýkora