Podivný rok 2020
v Sokole Praha Staré Město

28. 01. 2021

V tělocvičně jsme od začátku pandemie ještě nebyli (nejprve zákaz, pak rekonstrukce oken ve školní tělocvičně, která dodnes není hotová, pak zase zákaz). Přesto se nevzdáváme a snažíme se být v kontaktu, jak jen to jde. Povedl se alespoň letní tábor, který jsme si všichni náramně užili.

Od září do konce října jsme cvičili na hřišti, absolvovali jsme dva výlety, zúčastnili jsme se Běhu Karlínským sadem, Běhu Ďáblickým hájem a Sokolského běhu republiky (z tradiční Velké Kunratické nás všechny vyškrtali).

Po celou dobu, kdy bylo všechno zakázáno, jsme ale byli v kontaktu. Lucka s Bárou vymyslely sokolskou výzvu „Sokolchallenge“, kdy děti i dospělí za každou sportovní aktivitu, kterou udělají a jakýmkoli způsobem nahlásí, dostávají přidělené body. Zapojeno je 39 osob, což je kolem 90% naší všestrannostní skupiny. Esterka vede krásnou tabulku, ze které je vidět, že se zapojili i někteří rodiče. Na ty nejlepší čeká překvapení.

Sokol Praha Staré Město

A abychom jenom nesportovali, tak děti luští labyrinty, kreslí sokolské znaky a vytvářejí různé rukodělné práce, které mi posílají do emailu a já je tisknu a lepím do kroniky místo tradičních zápisů z akcí. Nádherné dýně, věnce z kaštanů i adventní, pečení koláčů, perníčků i cukroví, štípání dříví na chalupě a spousta dalších krásných výtvorů.

Když už jsme mysleli, že se do vánoc neuvidíme, najednou se situace trochu rozvolnila a mohlo se venku sejít 50 osob. Uspořádali jsme tedy Mikulášský orientační závod po Starém Městě a na čtvrtek 17. prosince jsme naplánovali vánoční večerní vycházku s baterkami do lesa. Musím říci, že jsme měli velké štěstí, protože od pátku bylo zase povoleno venku scházení pouze šesti osob.

Od Muzea jsme odjeli metrem a autobusem na Kamýk. Název 3v1 proto, že to byla jednak vycházka s krmením zvířátek, kdy věšíme na větvičky krmení pro zvířátka v lese, jednak tradiční vánoční vycházka s luštěním šifer (Lucka s Bárou připravily trasu v lese s plněním úkolů a já jsem umístila na stromy obálky s rozstříhanými zprávami, které měly děti podle kategorií najít, doma je musí slepit a vyluštit) a v neposlední řadě vánoční besídka s rozdáváním dárků, která běžně bývá v tělocvičně.

Sokol Praha Staré Město

Na konci lesní trasy nás čekal nádherně ozdobený vánoční stromeček se světelným řetězem, který připravila Lucka, vedle něj ubrus s hostinou (vánoční cukroví a pití, které připravila Bára) a další ubrus připravený na dárky. Každý přinesl jeden vyrobený nepodepsaný dárek a zase si jeden odnesl. Spoustu dalších dárečků si ještě děti nadělily mezi sebou a nezapomněly ani na nás cvičitelky. Popřáli jsme listopadovým a prosincovým oslavencům, rozdali si obálky s pamětními lístečky za docházku a ostatní akce a nakonec jsme si kolem stromečku zazpívali koledy. Popřáli jsme si krásné vánoce a vydali se na zpáteční cestu k Muzeu s vírou, že se snad už brzy sejdeme v tělocvičně.

Text: Věra Čížkovská, náčelnice Sokola Praha Staré Město