Česká obec sokolská

Žáci Sokola Mnichova Hradiště
skvěle zahájili Český pohár ve volejbale

18. 10. 2022

V létě se podařilo na soustředěních zformovat žákovský tým ročníků 2008 a mladších pro novou sezónu. V rámci přípravy naše družstvo odehrálo dva turnaje KP, po kterých vede tabulku o tři body před Slávií Liberec, ale věděli jsme, že ostrý sezónní test proběhne, až na prvním turnaji ČP. Ten se konal tento víkend v Hradci Králové v hale Slávie.

Do skupiny nám pořadatelé nalosovali týmy Sokolova, České Třebové a Lvů Praha.

Sokol MH – Volejbal Sokolov 2:0 (14,9)

V úvodu utkání se hrálo vyrovnaně a oba týmy měly přibližně stejně chyb. Ve střední části setu se naše souhra začala zlepšovat a naopak soupeř se dostával pod tlak a jeho chyby narůstaly. Druhá sada vyzněla jednoznačně pro náš dobře podávající a útočící tým.

Sokol MH – Sokol Česká Třebová 2:0 (13,9)

Po delší době jsme měli proti sobě soupeře, který byl vzrůstem hráčů v průměru o něco menší než naši borci a také v herních dovednostech jsme ho předčili. Přesto v začátku zápasu soupeř zatlačil podáním a museli jsme vystřídat na postu smečaře. Střídající Štěpán Bubeník, ale zvládl svou roli a pomohl týmu, aby se nastartoval a začlenil se solidním výkonem do základní sestavy. Jakmile se naši hráči dostali do tempa, dorovnali náskok soupeře a poměrně jednoznačně ho přehráli.

Sokol MH – VK Lvi Praha 2:1 (18,-23,5)

V první sadě bylo naše družstvo lepší na podání i útoku a set přesvědčivě vyhrálo. Ve druhém pak přeci jen Lvi přidali a dařilo se jim lépe přihrávat. Tím se hra vyrovnala a menší taktická chyba na nahrávce nás stála jednoznačné vítězství a museli jsme do tie-breaku. V něm jsme při podání Ondry Švejdara dobře začali a vytvořili si náskok 5:0, otáčeli strany při vedení 8:2 a sadu i utkání hladce vyhráli. Tím jsme si po sobotních bojích zajistili postup mezi šest nejlepších týmů a věděli jsme, že nás v neděli nečeká vůbec nic lehkého.

Sokol MH – VK Jihostroj České Budějovice A  0:2 (-18,-15)

Už při rozcvičení byl mezi oběma soupeři obrovský rozdíl. Hráči ČB působili sebevědomě a velmi disciplinovaně, což poté prokázali i svou hrou. Navíc byli výrazně fyzicky vyspělejší a jejich nejmenší hráči byli na úrovni našich největších. Přesto jsme bojovali, ale v tomto ranním nedělním zápase, jsme neměli velké šance na úspěch a byli jsme rádi, že jsme v obou setech získali 15 bodů.  Jihostroj svou extra třídu následně potvrdil výhrou v celém turnaji.

Sokol MH – VK Příbram 1:2 (-22,14,-11)

V první sadě bylo naše družstvo více pod tlakem a chybovalo několikrát na přihrávce. Ale bojovali jsme až do úplné koncovky a set těsně prohráli. Začátek druhé sady nenapovídal nic o zlepšení, i když jsme zamíchali se sestavou a našeho nejúdernějšího hráče Kryštofa Škorpila, přesunuli na post diagonálního smečaře a přešli na hru s jedním nahrávačem. Prohrávali jsme po sérii podání Příbrami 1:6 a nevypadalo to s námi moc dobře. Kluci ale začali skvěle pracovat v poli i na útoku a za stavu 9:8 jsme šli poprvé do vedení. O chvili později se hra Příbrami úplně rozsypala na přihrávce a set jsme zcela ovládli. V tie-breaku jsme ještě dali první bod, ale následně jsme okopírovali hru soupeře z druhé sady a točili strany za stavu 1:8. Druhá polovina setu byla v našem podání úplně jiná, dobře jsme přihrávali i útočili a obrovský náskok soupeře postupně stahovali. Tedy jsme si vyzkoušeli, že s Příbramí můžeme hrát vyrovnané zápasy a mohl by to být jeden ze soupeřů, které bychom chtěli ještě letos porazit.

Sokol MH – VK Sport Rychnov n/K  2:0 (15,17)

Naše družstvo bylo v obou setech lepší, všichni hráči odvedli nadstandard. Tomáš Skřivan výborně podával, chytal míče v poli i kvalitně připravoval útok nahrávkou. Na síti tvrdili hru Kryštof Škorpil, Vojtěch Veselý a Vítek Kysela. Na bloku velmi dobře oba sety odehráli Vítek Pospíšil i Ondra Švejdar, na liberu pomáhal ve hře v obraně Martin Benda a střídali Tadeáš Baranovský a Štěpán Bubeník.

Za předvedené výkony si tým zaslouží velkou pochvalu a i když máme do příště stále hodně na čem pracovat, tak už teď se můžeme těšit na další turnaj ČP v elitní společnosti nejlepších českých týmů. Rádi bychom turnaj 19. a 20. 11. 2022 získali jako pořadatelé a odehráli v hale v Mnichově Hradišti a v Kněžmostě.

Autor: Jiří Skřivan, trenér týmu