Vydejte se do Kolína na výstavu
o jedné z prvních mimopražských jednot

27. 07. 2022

Řada muzeí pořádá výstavy či jiné akce spojené s historií Sokola. Dostali jsme informaci o výstavě "Lví silou, vzletem sokolím", která je otevřená v Regionálním muzeum v Kolíně. Kolínský Sokol byl jedním z prvních, i když v datu registrace místní župy jsou nejasnosti (což je také předmětem výstavy). Neváhejte a při svých toulkách pro republice nezapomeňte navštívit i Kolín.

Lví silou, vzltem sokolím

Kolínská sokolská jednota byla založena jen několik měsíců po pražské a patří do skupiny prvních mimopražských jednot, které vznikly ještě v roce 1862. Výstava představuje základní kapitoly z historie kolínského Sokola v období let 1862 až 1948. Na výstavě může návštěvník shlédnout v Kolíně dosud neviděný soubor sokolských krojů a úborů, včetně dobového sportovního náčiní a jiných artefaktů ze sbírek Národního muzea, který doprovázejí exponáty zapůjčené od T. J. Sokol Kolín a dalších institucí.

Otevřena je do 15. ledna 2023

Zájemce o historii se dozví informace o zrodu kolínského Sokola, jeho prvních akcí či informací o sokolské hudbě Františka Kmocha. Pominuty nejsou ani vnitřní krize jednoty, vše je zdokumentováno bohatým fotografickým a obrazovým materiálem. Sokolská jednota byla tehdy nejvýznamnější místní tělovýchovnou organizací, ale zároveň sehrávala důležitou roli ve veřejném a kulturním životě města. Pozornost je také věnována dramatickému období nacistické okupace a později nástupu komunistické moci, které negativně postihly i tělovýchovnou jednotu Sokol.

Informace o výstavě:
  • Kolín, Karlovo náměstí 8, Veigertovský dům
  • Denně kromě pondělí 10 - 17 hodin, výstava do 15. ledna 2023
  • Vstupné (do celého muzea, průvodcovská služba v ceně)
  • základní: 150 Kč /dospělí/zlevněné: 70 Kč /děti, studenti, senioři od 65 let, držitele karet EYCA/rodinné: 370 Kč /2 dospělí + max. 3 děti od 6 let do 15 let/
  • zdarma: /děti do 6 let, děti z Dětského domova (DD), ZTP, ZTPP, AMG, ITIC, členové Klubu přátel Regionálního muzea v Kolíně/ Při zajištění prohlídky mimo běžnou otevírací dobu účtujeme příplatek 100 %.
  • V muzeu také uvidíte výstavu Tesaříci, stálou expozici Historie Veigertovského domu (podzemí) a stálou expozici věnovanou bitvě u Kolína.

www.muzeumkolin.cz