Česká obec sokolská

Vánoční strom pro lesní zvěř
Akce OV ČOS - Komise pobytu v přírodě

16. 12. 2020

Vzhledem k tomu, že se nemůžeme scházet při vánočních akcích, rozhodla se Komise pobytu v přírodě OV ČOS uspořádat vánoční výzvu, která vás zaručeně vytáhne do přírody. Je vhodná pro jednotlivce, malé dětské oddíly i pro rodiče s dětmi. Pojďte s námi udělat radost lesním zvířátkům tím, že jim společně ozdobíte Vánoční strom!

Prospěšné to bude nejen pro zvířata, ale i pro Vás. Budeme rádi, když se u stromu vyfotíte a fotku nám zašlete na email jzahradnikova@sokol.eu, nebo ji sdílej na stránce události, která bude umístěna na facebookovém účtu Odboru všestrannosti ČOS s hashtagem #sokolskavanocnivyzva. Vždy připište město - vesnici, kde jste strom ozdobili, ať můžeme stromy ozdobené v rámci výzvy spočítat. Přidávat se můžete až do Silvestra, kdy bude akce ukončena. 

Všechny fotografie zveřejníme na FB Sportovní všestrannost, tři fotky, které získají nejvíce "lajků" budou oceněny věcnými cenami od České obce sokolské. 

Vánoční strom pro zvěř

Dejte si prosím dobrý pozor, co do lesa nesete! Nechceme, aby naše aktivita přinesla více škody, než užitku. Přikládáme tedy pár zaručených tipů, co zvěři přinést. Pro věšení krmiva na strom využívejte pouze přírodní provázky, nebo jej položte - napíchejte na větvičky, ostatní krmivo můžete vysypat pod strom. Nezapomeňte, že co do lesa nepatří, je nutno z něj i následně odnést. Pokud jste použili provázky, nezapomeňte se pro ně později vrátit. 

1. Co je vhodné zvířatům přinést: 

  • Ovoce: jablka, hrušky 
  • Zelenina: mrkev, brambory, řepa (krmná i cukrová) 
  • Kukuřice, hrách, oves, ječmen (v dolinách, kde se pěstuje pšenice, je možná i ta, v horských oblastech nikoliv)
  • Kaštany, žaludy, bukvice
  • Trávy a byliny, včetně letorostů keřů, zakonzervovaných sušením 
  • Seno, sláma (v horských oblastech je vhodná, v dolinách není potřeba) 

2. Co není vhodné do lesa nosit: 

  • pečivo / v našich podmínkách je to velmi nevhodné 

Nezapomínejte ani na ptactvo a ostatní drobné živočichy. Vhodná je pšenice, proso, slunečnice, ovesné vločky a různé zrní (například lesknice). Je možno přidat i ořechy v neupraveném stavu. Krmení pro ptáky umisťujte dostatečně vysoko.

Kolik stromů zvládneme společně ozdobit a udělat z toho každoroční pěknou tradici? Věříme, že se nám to společnými silami určitě povede.  

K výzvě můžete přistupovat tvůrčím způsobem, pozvěte na akci zdobení stromu členy Vaší T. J. včetně ostatních občanů, společně si zazpívejte nebo zarecitujte něco s vánoční tématikou. Vhodné je i schovat poblíž stromku třeba nějaký drobný poklad pro malé děti. Fantazii se meze nekladou.  

Všichni účastníci jsou povinni dodržovat všechna aktuální opatření nařízená Vládou ČR a ostatní omezení vyplývající ze současné epidemické situace.

K R Á S N É  V Á N O C E  V Á M  V Š E M !!!!

Anna Jurčíčková, v. r.
náčelnice ČOS

Petr Svoboda, v. r.
náčelník ČOS

Jan Nemrava, v. r.
místonáčelník ČOS pověřený vedením Komise PP  

Galerie

Fotky a videa

Newsletter

Generální partner

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

PARTNEŘI

Partnerské organizace