Česká obec sokolská

V Brně kraloval šermu Ital Iandolo
Choupenitch kvůli zraněné patě nestartoval, ale radil kamarádům

04. 03. 2023

Rekordní startovní pole měl sobotní turnaj v šermu mužů v hale Sokola Brno I. 63. ročníku Tvarůžkova memoriálu se zúčastnilo 89 šermířů ze 16 zemí. Vítězem se při neúčasti zraněného Alexandra Choupenitche stal Ital Francesco Iandolo.

Letošního 63.ročníku SOKOL CUPU v kategorii fleretu mužů se zúčastnil rekordní počet 89 šermířů ze 16 zemí, kvalitu turnaje zvyšovala i kompletní reprezentace Itálie do 23 let, která o sobě dala znát, když do finálové osmičky se probojovali 4 její členové.

Ve finále se urkali Ital Francesco Iandolo a Rakušan Johannes Poscharnig. V první části se oba soupeři přetahovali o vedení, ale ve druhé části už kraloval Ital Iandolo a dotáhnul utkání do vítězného konce 15:11. O třetí místo se podělili Borna Špoljar z Chorvatska a Ital Jacopo Bonato.

Blýskla se česká naděje kadet Lev Holý

Z Čechů byl nejúspěšnější reprezentant Jan Krejčík z USK Praha, který obsadil 14. místo, když podlehl právě pozdějšímu vítězi Iandolovi těsně 13:15. Ze sokolských oddílů si nejlépe vedla brněnská naděje Lev Holý, který skončil na 24. místě, což lze považovat za úspěch. Lev je totiž je ještě kadet, přesto se mezi muži neztratil. Za zmínku stojí určitě jeho parádní 6. místo na ME kadetů v Tallinu v jednotlivcích, tak i v družstvech!

Velkou škodou pro všechny fanoušky českého šermu byla neúčast šestinásobného vítěze turnaje a olympionika Alexandera Choupenitche, který se turnaje přímo nezúčastnil kvůli zranění paty, ale přesto dával cenné rady kolegům a mladším kamarádům. Jeho přítomnost byla okrasou turnaje a poskytl interview redaktorovi ČT Dominiku Vaňkovi do Sportovního zpravodajství a Sokolského zpravodaje.

Souboje soudcovali rozhodčí špičkové kvality, se zkušenostmi z utkání Mistrovství světa, Evropy či Grand Prix i olympiády: Vilém Mádr, Pavol Celler, Jan Srna či Michal Kurfürst.

Turnaj se konal pod záštitou pana tajemníka města Brna Olivera Pospíšila a ceny předával předseda odboru sportu České obce sokolské bratr Jan Haupt.