Česká obec sokolská

Státní svátek jsme slavili pohybem
na 78 závodech Sokolského běhu republiky

28. 10. 2023

Již popáté a opět ve větším stylu než loni se letos 28. října slavilo pohybem. Na Sokolském běhu republiky letos oslavily vznik Československa tisíce lidí na celkem 78 místech po celé zemi i za hranicemi. Příznivé počasí na většině závodů, účast ambasadorů z řad slavných osobností nejen ze světa sportu, originální medaile i trika, to vše přidalo na skvělé atmosféře letošního Sokolského běhu republiky.

První vyběhly dopoledne děti a hlavní závod startoval na všech místech ve 14:00. Akci si užívali sokolové i široká veřejnost, běžci profesionální i sváteční. Také letos totiž šlo hlavně o oslavu a o to užít si 28. října stylově a zdravě pohybem.

"S nadšením jsem dnes tleskala všem běžcům, kteří vyrazili na trať a oslavili tak vznik samostatného československého státu pohybem. Moc mě těší, že každým rokem rostou počty účastníků v Česku i zahraničí a k tradičním destinacím se přidávají další," komentovala starostka České obce sokolské Hana Moučková fakt, že se běželo na 78 místech, z toho 12 v zahraničí. Celkem běželo přes 8300 závodníků!

Sokolský běh republiky - Praha 1

Seznam míst, kde všude se běželo, najdete na webu www.behrepubliky.cz. "Z tras od tří do deseti kilometrů si vybral úplně každý. Společně jsm proběhli těmi nejkrásnějšími místy Česka," řekl vodní slalomář a jeden z ambasadorů běhu Lukáš Rohan.

Rohan běžel pražský závod, který odstartovala výstřelem starostka ČOS Hana Moučková. Až do posledního běžce poté s dalšími předávala v cíli medaile. "Každý si ji zaslouží," říkala Moučková. Starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská, která rovněž věšela běžcům na krk medaile, dodala: "Mám ke každému běžci naprostý obdiv. Mám z toho radost."

Mezi dalšími osobnostmi, se kterými jste se na oslavě 28. října pohybem mohli potkat, byli paracyklista Jiří Ježek nebo beachvolejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová. Třetí v Praze doběhl rychlostní kanoista Radek Šlouf, bronzový olympijský medailista na K2 z Tokia 202(0)1. Vítězný Jan Friš zvládl petřínský okruh dlouhý 6,9 km za 22:58! "Kopce byly náročnější než jsem čekal. Rozhodl jsem na schodech," vydýchával se spokojený Friš, který porazil o dvě vteřiny Michala Suchého. Ženám vládla Tereza Hlaváčková časem 29:12. "Atmosféra byla krásná a snažila jsem se i trošku kochat výhledy na Prahu," usmála se vítězka.

Ambasadoři nechyběli na dalších bězích: v Brně běžela další vodní slalomářka Gabriela Satková a atletka Michaela Hrubá, v Sokolově ultramaratonec Miloš Škorpil, v Přerově tenistka Linda Nosková a v Lomnici nad Popelkou běžkařka Sandra Schützová.

A na co dalšího se mohli účastníci Sokolského běhu republiky 2023 těšit? Každý dostal originální tričko a medaili. Design trička spojuje na bílém podkladu barvy trikolory a heslo „Slavíme pohybem“, o špičkové zpracování se postaral Under Armour. O krásnou medaili ve tvaru naší země se zasloužili profíci z 3DDEN, díky kterým je vyrobena z rozložitelného bioplastu. 

Velkou přidanou hodnotu Sokolského běhu republiky tvoří také dobrý skutek, který běžci ze všech koutů republiky i světa ani letos neopomněli: v rámci registrací přispěli 127.000 Kč čtrnáctileté Anetce, která trpí tupozrakostí i složitou rodinnou situací, navzdory čemuž soutěží v twirlingu. Tento sport spojující tanec i gymnastiku vyžaduje prostorovou orientaci, ke které Anetka trénuje nyní i díky pomoci Sokolského běhu republiky. A to není vše, v rámci ČEZ Energy zóny návštěvníci pražského závodu vysportovali na handbiku dalších 50.000 Kč, které poputují Nadačnímu fondu Emil podporujícímu například českou reprezentaci v ParaDance.

Díky si tedy zaslouží stovky organizátorů, partneři i závodníci, bez nichž by se tato unikátní akce s nezapomenutelnou atmosférou nemohla konat. Oslavy republiky pohybem jsou pro letošek za námi, ale nikdy není pozdě na to si připomenout, že, jak říkají sokolové, tam se svět hne, kam se síla napře - tak tu svou vynakládejte rozumně do pohybu a dobrých skutků i nadále. Těšíme se zase za rok, nazdar na startu Sokolského běhu republiky!

Byla to parádní sobota a skvělá oslava 28. října! Vše DÍKY za účast.

Galerie

Fotky

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partneři

Hlavní mediální partneři

PARTNER

GENERÁLNÍ INSTITUCIONÁLNÍ PARTNER

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace