Sportovní prostředí drtí ceny energií
Ohrožují existenci až čtvrtiny jednot

20. 09. 2022

Představitelé sportovních svazů a střešních organizací dnes v sídle České unie sportu na Strahově seznámili novináře s tím, jak dopadá současná situace se zdražováním energií na jejich kluby a sokolské jednoty. Zazněly varovné signály o tom, že řada klubů nemusí ekonomicky zvládnou nadcházející období a bude nucena svou činnost omezit či pozastavit. Sestra starostka ČOS Hana Moučková upozornila na to, že v případě Sokola nemá situace dopad "jen" na sportovce, ale také na kulturní a divadelní činnost a také na společenský život zejména v menších obcích, kde je sokolovna centrem dění.

Pronájmy školám školkám, plesy, šibřinky či divadelní vystoupení. To vše může být omezeno, pokud nebudou sokolské tělocvičné jednoty schopny hradit enormní náklady na energie. Právě u sokoloven jsou dopady možného omezení širší, než by se mohlo na první pohled zdát. Zaznělo to na tiskové konferenci "Dopady energetické krize na sport", která se konala v úterý 20. září v sídle České unie sportu na Strahově.

ČOS uskutečnil průzkum mezi svými členskými spolky. Vyplývá z něj, že 90% z nich se domnívá, že enormní náklady jsou problémem pro další fungování. Čtvrtina představitelů jednot míní, že to přímo ohrožuje existenci jejich jednoty. Téměř 20 % připouští omezení dosavadní činnosti.

„Více než polovina respondentů zvyšuje nájmy třetím stranám a 53% zdražilo oddílové příspěvky, aby jejich členové přispěli ke zvládání enormních výdajů svých jednot. V téměř 80% jednot se omezuje využívání energií. Někde dokonce uvažují nad tím, že přestanou ohřívat vodu ve sprchách, nebo její teplotu sníží. „Mezi smutnými rekordmany co se týče zdražování můžeme zmínit T. J. Sokol Mšené Lázně. Náklady na plyn jim stouply ze 60.000 Kč ročně na 405.000 korun (+575%), u elektřiny ze stejné částky na 385.000 Kč (+541%),“ zmiňuje jeden konkrétní příklad enormního zdražení starostka České obce sokolské Hana Moučková. T. J. Sokol Mšené Lázně má 244 členů z toho 152 dětí do 18 let.

Dalším rekordmanem je například pražská jednota T. J. Sokol Nusle. Její vedení předpokládá roční náklady na plyn vč. DPH v roce 2023 o 1 milion vyšší. V roce 2022 platili 267 tisíc, podle zastropovaných cen očekávají v roce 2023 platbu 1,266 milionu.

Zástupce T. J. Sokol Jasenná ve Zlínském kraji uvedl, že pokud nedojde k dohodě s obcí o navýšení podpory, tak je pro ně stávající situace likvidační a budou nuceni sokolovnu uzavřít a odpojit odběry elektřiny i plynu. „A pokud nenajdeme vhodné náhradní prostory, tak i ukončit činnost spolku," dodává.

Podle sestry starostky Sokol nepotřebuje jen peníze, ale i morální podporu ze strany státu

„Většina cvičitelů či trenérů dělá svou činnost dobrovolně a to, že politici nedávají jasně najevo, že sport podpoří, vnímají to velmi úkorně. Potřebují prostě slyšet, že stát považuje sport a všeobecnou přípravu sportu za důležitou součást vývoje populace a to i tím, že politici jasně řeknou, že se zastropováním cen počítají o pro spolky, které poskytují veřejnou službu," dodala starostka ČOS Hana Moučková. Zdůrazňuje, že sokolové nestojí jen s nataženou rukou.

„78% těch, kdo odpověděli, říká, že omezuje využívání energií v sokolovnách. Většina je připravena snížit teplotu v tělocvičnách, někteří sníží teplotu vodu na sprchování, nebo ji přestanou ohřívat úplně. 90% míní, že enormní náklady jsou problémem pro další fungování a podle 25% zástupců T. J. situace ohrožuje existenci jejich jednot. Pětina připouští omezení činností," vypočítává sestra starostka.

Upozornila také na to, že u téměř 20% tělocvičných jednot jsou stále fixované ceny energií. „Skutečný dopad vyšších cen energií se projeví u řady T. J.  a SŽ až na konci tohoto roku či na začátku příštího. To určitě přibude těch, kteří jsou v problémech," dodala Hana Moučková.

Detaily ke zjištěným informacím se můžete dočíst v tiskové zprávě, která byla vydána.
Prohlédnout si můžete i prezentaci sestry starostky, kterou na TK komentovala.