Sokolové v Brně - Líšni
oslavili Památný den sokolstva výletem

08. 11. 2021

Památný den sokolstva oslavili sokolové po celém Česku. Připojil se i Sokol Brno - Líšeň, který na sobotu 9. 10. připravil celodenní výlet.

Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Sokol Brno - Líšeň

V Líšni jsme si tento den připomněli zapálením svíček u pamětní desky, která zdobí venkovní zeď naší sokolovny. Nad hlavním vstupem do budovy visel slavnostní prapor a v sobotu 9. 10. 2021 jsme uspořádali podzimní výlet. Naše cesta vedla z Útěchova po zelené turistické značce (Brněnská podkova) do Bílovic nad Svitavou, odtud jsem došli po červené značce (cesta S. K. Neumanna) do Obřan. Celý den byl krásný, slunečný a plný vůní podzimní přírody.

Text: Hana Chmelová