Sokolové uctili památku Miroslava
Tyrše v rakouském Oeztu

29. 05. 2023

Sokolský sraz v Oetzu je pravidelnou sokolskou akcí. Letos se konal už její 48. ročník. Třídenní program opět završil průvod podél dravé řeky Achy až k místu, kde v roce 1884 tragicky zahynul Miroslav Tyrš.

Spoluzakladatel Sokola Miroslav Tyrš skonal v rakouských Alpách v jednapadesáti letech. Oblast této nešťastné události se pro sokoly stala poutním místem. „Do Oetzu jezdím pravidelně. Kromě toho, že vzpomeneme na jednoho z našich zakladatelů, je to i skvělá příležitost potkat se s bratry sokoly ze zahraničí. Každoročně je velká účast," říká Hana Moučková, starostka ČOS, která v Tyrolsku nechyběa ani letos.

V pořádání akce se pravidelně střídají župa Rakouská, župa Švýcarská a Sokol Mnichov.  Tu letošní, která se konala od soboty do pondělí (27. – 29. května) mají na starost Švýcaři. Program byl nabitý – po slavnostním zahájení a vztyčení vlajek začaly různé soutěže - třeba volejbalový turnaj nebo přespolní běh. Oba večery samozřejmě nemohl chybět táborák. V neděli pak zasedala Zahraniční obec sokolská.

"Osbně jsem všechny sestry a bratry ze zahraničí pozvala na XVII. všesokolský slet a vyzvala je k nácviku skladeb. Také jsem je seznámila se všemi důležitými akcemi, které nás v druhé polovině tohoto roku čekají," říká Hana Moučková.

Pondělní program už byl v pietním duchu. Zazněla bohoslužba za Miroslava Tyrše a po ní se všichni účastníci vydali na asi sedmikilometrový pochod k pamětním deskám a místu jeho skonu.