Sokolové na olympiádě v Paříži:
6. Rohan, 12. Choupenitch, 46. Artamonová

29. 07. 2024

Sokolští ambasadoři se na olympiádě neztratili. Vodní slalomář Lukáš Rohan ani šermíř Alex Choupenitch sice na medaile z Tokia 2021 nenavázali, ale v Paříži reprezentovali parádně. Rohan skončil šestý a Choupenitch ve fleretu dvanáctý. Při premiéře pod pěti kruhy zanechala velmi dobrý dojem i sportovní gymnastka Soňa Artamonová.

Rohan se v Paříži zlepšoval každou jízdou. Do finále prošel ze semifinále desátým časem. Ve finále měl jeden "šťouch", jinak ale jel rychle a dlouho se "vyhříval" na stříbrné pozici, kterou vybojoval v Tokiu. Tentkrát stupně vítězů neudržel, i tak je šesté místo skvělým výsledkem. Blahopřejeme!

Rohan zajel ve finále druhý nejlepší čas a o medaili přišel díky trestným dvěma vteřinám po doteku ve třetí brance.

"Dneska to byl neskuteční zážitek! Tohle jsem chtěl vždyclky zažít a nechci si to kazi nějakou lítostí. Bylo to blízko, ale tak to ve sportu chodí. Život jde dál a mám v plánu si ho teď hodně užívat," řekl Rohan.

Člen Sokola Brno I Choupenitch měl v 1. kole olympijského turnaje volný los a ve druhém deklasoval Poláka Michala Siesse 15:3. V osmifinále ale prohrál s Italem Guillaumem Bianchim 5:15.

"Chtěl jsem dnes víc? Ano chtěl," napsal Choupenitch na sociální sítě a krásně dodal: "Všichni jsme toužili po vítězství. Ale tohle je sport, je nekompromisní, chystáte se na tento den několik let a pak prohrajete. Ale víte co? I tohle na tom sportu mám rád, právě tyhle dny, kdy máte pocit obrovský bolesti a smutku. To ale znamená jen to, jak moc mi na tom záleží a jak moc miluju to co dělám. Dnešní výsledek nedefinuje cestu, kterou jsem ušel až sem. Vážím si a děkuju za vše. Za dnešek. Teď zbývá jen jediná možnost a to jít dál, protože cesta pokračuje a já jsem rád její součástí."

Šestnáctiletá Artamonová je stejně jako Choupenitch členovou Sokola Brno I. V kvalifikaci víceboje neudělala žádnou velkou chybu, získala 50,599 bodu, stejně Kristýna Pálešová (od které měla v Paříži navržený gymnastický úbor) na olympiádě v Londýně 2012 a skončila také na 46. místě.

Rozhovor se Soňou poté, co se do Paříže kvalifikovala, si přečtěte ZDE.

Foto: Český olympijský tým