Česká obec sokolská

Sokolové mají rekordmana ve šplhu na laně
Martin Vacek ze Sokol Libčice nad Vltavou jej posunul o téměř vteřinu

29. 06. 2021

Nový světový rekord ve šplhu na 14ti metrovém laně padl v sobotu 26. června na sedmnáctém ročníku závodů Velká cena Nového Města nad Metují. Novým rekordmanem je Martin Vacek ze Sokola Libčice nad Vltavou, který rekord překonal hned ve dvou pokusech. Hodnota nového rekordu je 13:13. Martin Vacek tedy šplhal rychlostí více než jeden metr za vteřinu a rekord legendárního Aleše Nováka (14:03) pokořil takřka o vteřinu!

Epický závod ale přinesl ještě 2 další krásné příběhy. Na druhém místě se totiž umístil teprve 18ti letý junior Adam Novotný ze Sokola Libeň, který vyšplhal v čase 14:56 a v přímém souboji porazil svého trenéra a špičkového závodníka Patrika Valuta (15:02) a odsunul jej tak na třetí příčku.

Podívejte se na záznam rekordního pokusu

Třetím krásným příběhem závodu je vítězství tréninkové i životní partnerky nového rekordmana Jany Hurdálkové z Náchoda mezi ženami a dívkami na laně dlouhém 4,5 metru. Celkem devět borců extrémní výšku 14 metrů vyšplhalo, z toho byli tři, kterým se to podařilo vůbec poprvé.

V Athénách 1896 23,40 nyní 13,13

Na olympijských hrách v roce 1896 v Athénách, kde se na čtrnáct metrů dlouhém laně šplhalo poprvé, dosáhl vítěz času 23,40 s.  Záštitu nad závodem pořádaným Tělocvičnou jednotou Sokol Nové Město nad Metují převzalo již tradičně město Nové Město nad Metují. V první části programu diváci viděli závody dívek na třímetrovém laně, kde zvítězila Bára Šubrtová z klubu T. J. Sokol České Meziříčí v čase 9:50.

Závody mládeže a dorostenců na laně dlouhém čtyři a půl metru vyhrál Ondřej Klíč z T. J. Sokol Brno 1 v čase 3:61. V závodech pro veřejnost na čtyři a půl metru dlouhém laně zvítězil Josef Vrábel z klubu ASPV Nového Města nad Metují s časem 5,36 s.

Zpestření na závěr na 20-ti metrovém laně

Na závěr dne se pro zájemce z řad závodníků zavěsilo lano až dvacet metrů nad náměstí. Ze sedmi přihlášených závodníků se dvěma podařilo tuto extrémní výšku pokořit. Nejrychleji šplhal Adam Novotný, který zdolal dvacet metrů v čase 31:05 s. Druhým sportovcem, který vyšplhal až do 20 metrů, byl Martin Vacek s časem 41:02.  Tento unikátní závod by se nemohl konat bez podpory dalších partnerů, sponzorů a dobrovolníků.

Text zaslal: Jan Holan

Poslechtěte si rozhovor s Martinem Vackem na Radiožurnálu sport. Audio nalezne zde - je potřeba posunout se na čas 19:51:40.