Sokolové během Památného dne sokolstva
vzpomínali i na Slavomíra Kratochvila

14. 10. 2024

V úterý 8. října Česko zaplavily sokolské vlajky, byl Památný den sokolstva. Tento den byl už pošesté slaven jako významný den ČR. Po celé republice se konaly pietní akty k uctění památky sokolů, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost. Župa Středomoravská-Kratochvilova si u té příležitosti připomněla Slavomíra Kratochvila.

Župa Středomoravská-Kratochvilova zahájila sérii akcí k připomenutí 110. výročí úmrtí Slavomíra Kratochvila. V přerovském Sokole, v rámci Noci sokolských světel, župa připravila a zorganizovala únikovou hru, jejíž děj je inspirován životem br. Kratochvila. Přibližně šedesát soutěžících se na pěti stanovištích seznámilo s událostmi, které vedly k jeho zatčení a popravě, a s dopady této popravy na tehdejší společnost. Hra se setkala u soutěžících s velkým ohlasem a můžeme ji označit za velmi vydařenou. Během podzimu si ji zahrají i děti v okolních sokolských jednotách.

Po skončení hry proběhl pietní akt u pamětní desky a následně děti poslaly po Bečvě rozsvícené lodičky jako památku na sokoly padlé během 2. světové války.

Další akcí, která připomene úmrtí Slavomíra Kratochvila, bude procházka po hrobech přerovských sokolů, zakončená vzpomínkou u hrobu br. Kratochvila. Tato procházka se koná právě v den jeho úmrtí, tedy 23. 11. 2024, na hřbitově v Přerově.