Sokol zabodoval v prestižní soutěži Zlatý středník
Postoupil do finále ve všech kategoriích, které obsadil

20. 07. 2021

Přihlášky České obce sokolské do soutěže Zlatý středník se porotám líbily natolik, že postoupily do finále - tedy na tzv. „shortlist“. Letos bylo do ankety podáno rekordních 490 přihlášek, ze kterých postoupilo 169 prací.

Téměř sto porotců ve 14 porotách hodnotilo přihlášky do 28 hlavních a oborových kategorií 19. ročníku marketingové soutěže Zlatý středník. Celkem jim prošlo rukama 490 přihlášek a dokumentací k nim. Do užšího výběru - na tzv. „shortlist“ jich postoupilo 169. Mezi nimi i všechny 3 „sokolské přihlášky“.

Komunikační tým České obce sokolské se rozhodl přihlásit celkovou vizuální změnu Sokola, včetně písem Tyrš a Fügner (kategorie Launch, relaunch, rebranding), změněný časopis Sokol (Interní tištěný časopis a noviny). Se změnou celkového brandingu obeslal také oborovou kategorii.

CO JE ZLATÝ STŘEDNÍK?

Zlatý středník - shortlist grafika

„Z postupu do užšího výběru jsem nadšená, je vidět, že profesionální práce grafického studia i praktické použití nového písma a celkové změny image našeho spolku byly dobrým krokem. Jsem ráda, že porotu zaujala i proměna časopisu, který samozřejmě obsahuje i grafické prvky obsažené v první kategorii,“ řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Co k jednotlivým kategoriím řekla porota?

„Receptem na skvělý interní magazín je jasná vize, jasné poslání média a znalost cílové skupiny. Úspěšný projekt musí být kvalitní jak po obsahové stránce, tak v grafickém zpracování. Časopis by měl odrážet kulturu zaměstnavatele, což jsme v hodnocení ne vždy viděli. Tvůrcům bychom doporučili, aby se řídili heslem “méně je více” – jak v rozsahu, periodicitě, tak ve volbě grafických prvků.

Doporučujeme také zjednodušení textů v podobě infografik, větší propojení s online formami nebo obsahové i vizuální zafixování určitých rubrik. V informačně přetížené době čtenář získá rychlou představu, kde se nachází a čtení má rytmus. Z interních médií také zcela zmizela ilustrace, kterou nahradily fotografie (ne vždy v dobré kvalitě), její návrat by odlišil od konkurence.“

LAUNCH, RELAUNCH A REBRANDING

Jaké trendy se během hodnocení přihlášených projektů ukázaly a co měly společného ty nejlepší z nich pro vás shrnula garantka poroty Jitka Němečková z Plzeňského Prazdroje: „Výbornou zprávou za kategorii 'Launch, relaunch a rebranding' je, že české a slovenské značky obstály v silné konkurenci mezinárodních brandů. Vítězné projekty měly velmi dobře propracovanou strategii, přinesly inovativní řešení, které respektovalo danou značku a vše velmi vhodně doplnilo i jejich vizuální zpracování. Trendem napříč kategorií se jasně ukázal pokračující důraz na regionální komunikaci a efektivní zapojení komunit v regionech – u domácích i mezinárodních značek.“

Zlatý středník porota Launch, relaunch

Vyhlášení vítězů je naplánováno na 2. září.