Sokol Volyně chce sdílet formy na odlití soch sokolů
pomůže i s kontaktem na restaurátora

25. 11. 2021

Sokol Volyně se před časem pustil do postupné rekonstrukce sokolovny. Budova je z roku 1929 a autorem této stavby je architekt František Průša, který byl žákem slavného Josipa Plečnika. Při opravě střechy bylo nutné sejmout osm soch sokolů, které ji po 92 let zdobily. Ukázalo se, že jsou v tak špatném stavu, že je už není možné vrátit zpět. Volyňští sokolové o ozdobu sokolovny ale nechtějí přijít, a proto se rozhodli nechat zhotovit kopie soch.

Dohromady potřebují osm soch (čtyři levé a čtyři pravé, liší se natočením hlavy). Výška je 175 cm, šířka - tedy rozpětí křídel – 140 cm a délka 100 cm. Je nutné zhotovit formu a navíc připravit a opravit dvě sochy, podle kterých se forma vytvoří.

„Rozhodli jsme se pro kvalitní formu, která může být využita mnohokrát. Což na druhou stranu znamená, že je o dost dražší. Proto nás napadlo oslovit ostatní jednoty, které možná mají podobný záměr, a nabídnout jim spolufinancování,“ říká Olga Holoubková, starostka Sokola Volyně.

Kvalitní forma vyjde v současné době na 200 tisíc korun, bude z ní ale možné odlít libovolný počet soch. „Proto prosíme všechny, kdo mají podobný záměr, nebo se jim tento nápad zalíbil a novou sochu by umístili na sokolovnu, na stadion a podobně, aby se nám ozvali. Když se o náklady na formu podělíme, můžeme se při dvaceti odlitcích dostat i na 10 tisíc korun za sochu. Toto je ale částka jen za formu, náklady na odlití by si pak každá jednota hradila sama podle zvoleného materiálu, my nabízíme výrazné ušetření na té formě a nám to samozřejmě také pomůže,“ říká starostka Sokola Volyně a dodává, že pomohou i s kontaktem na restaurátora a dopravu.

Kontakt:

Olga Holoubková