Sokol Vítkovice
v době kovidové

18. 03. 2021

Je to teď taková zvláštní doba, doba zákazů a omezení, jakou jsme ještě nikdy nezažili. Tělocvičnu máme zavřenou, nemůžeme se scházet a cvičit a účastnit se našich pravidelných sportovních akcí, soutěží či přehlídek. Naše sportovní oddíly mají již rok omezenou činnost a to těžce nesou zvláště děti, které necvičí ani ve školách. A tak záleží na každém z nás, jak si tu svou kondici udržujeme: procházkami v parku, cvičením a posilováním doma, někdo občas na kole anebo tím, že vyběhneme pár pater po schodech nahoru a dolů. A tak v současné době jen vzpomínáme, jaké to bývalo v této době před rokem či dvěma.

Vloni v únoru a březnu se v naší jednotě Sokol Vítkovice  oddíly výkonnostního sportu zápasu a tance účastnily domácích i zahraničních soutěží. Tak třeba zápasníci ještě loni 7.března těsně před vyhlášením nouzového stavu vyhráli s přehledem Mistrovství České republiky a řekli si tak o nominaci na Mistrovství Evropy kadetů, které se pak mělo konat v polských Katovicích. To už se bohužel neuskutečnilo. Jiné roky také ještě v tomto zimním období a předjaří oddíl zápasu využíval čas zimních i jarních prázdnin dětí k soustředění, kde se všichni připravovali na celou sezónu a soutěže. V té době také končila I.liga MČR mužů volný styl, ve které se naši zápasníci už po několikáté stali Mistry ČR. Letos mají naši zápasníci všech věkových skupin individuální plány tréninků, které zahrnují i běhání a posilování v přírodě za dodržování všech vládních nařízení.

Sokol Vítkovice 1

Oddíl tanečního sportu TK Akcent se jiné roky účastnil začátkem roku Mistrovství České republiky ve všech kategoriích tanečních skupin i jednotlivců v discodance a showdance s tím, že ti nejúspěšnější pak postupovali na Mistrovství Evropy a světa. Také tanečníci měli před loňským vyhlášením nouzového stavu nacvičené veškeré choreografie, našité kostýmy a byli připraveni bojovat o co nejlepší výsledky a postupy do dalších kol, ale ani oni se nedočkali. Letos trenéři Akcentu učí své svěřence tak, že provádějí tréninky on-line a občas zařazují pro zpřestření i workshopy on-line s externími trenéry.

Sokol Vítkovice 2

Ostatní oddíly šachu, badmintonu, silového trojboje, tai-chi, stolního tenisu, cvičení dětí, kondičního cvičení mužů a žen se mimo pravidelné činnosti účastnily soutěží a pořádaly také své akce a účastnily se i akcí pořádaných jinými jednotami. Například v březnu jsme se účastnili „Putování krajem sněženek“, které pořádá pravidelně Sokol Polanka nad Odrou. Vycházeli jsme od sokolovny v Polance na jih polní cestou po Jantarové stezce až do Jistebníku a vraceli jsme se zpět kolem rybníků přes Polanskou nivu, kde zrovna začínal rašit medvědí česnek a kvetly sněženky.

Sokol Vítkovice 3

V této době také sportovní komise při Radě MěOb Vítkovice pořádala v sokolovně Český dům i amatérský turnaj ve stolním tenise pro dospělé, kterého se také účastnili i naši sportovci.

Sokol Vítkovice 4

V únoru jsme tradičně připravovali v rámci vzdělavatelského sboru Šibřinky – akci,na které se setkávali členové našich oddílů a pozvaní hosté Vítkovic. Ke zpěvu i tanci na nich hrávala naše cimbálová muzika a v programu vystupovaly s ukázkami své činnosti některé oddíly. V březnu také připravoval náš folklorní soubor Malá Odra pásmo Vynášení Mařeny k rozloučení se zimou a přivítáním jara. Vše to bylo ve spolupráci s Úřadem MěOb Vítkovice za účasti občanů Vítkovic. Děti předváděly zvyk velikonočního koledování o malovaná vajíčka a velikonoční zpěvy a říkanky a nakonec šly Mařenu, královnu zimy, hodit do Ostravice. Mnozí diváci se k nim připojili. A v loňském roce ani tato krásná akce neproběhla.

Ale nepodléháme skepsi a těšíme se, že zase bude lépe!

Text: Anna Buroňová, Sokol Vítkovice