Sokol Plzeň - Skvrňany oslavil hned dvě jubilea
a otevřel i nový sportovní areál

26. 11. 2021

V sobotu 6. listopadu 2021 se na plzeňském třetím městském obvodu konala významná tělocvičně sportovní událost. Zdejší Tělocvičná jednota Sokol Plzeň Skvrňany uspořádala oslavu 115 let své existence a 100 let od vybudování vlastní sokolovny. zároveň byl za účasti členů jednoty a dalších občanů otevřen nový sportovní areál, který byl vybudován jako náhrada za dosavadní hřiště, která musela ustoupit modernizaci železniční tratě na Domažlice.

Význam slavnostního aktu byl zvýrazněn i účastí starosty ÚMO 3  Mgr. Davida Procházky a starosty župy Plzeňské bratra Jiřího Soboty. Oběma představitelům těchto institucí bylo poděkováno za finanční pomoc poskytovanou jednotě. Nutno také připomenout , že velké poděkování patří též členům výboru T.J. , kteří věnovali mnoho svého času na přípravu a organizaci těchto prací.  Akce se zúčastnili i zástupci místních hasičů, kteří nejednou naší jednotě pomohli při řešení vyskytnuvších se komplikací.

Účastníci slavnostního setkání si též připomněli skutečnost, jíž se dnes nechce ani věřit, to je že 12. června 1921 byl položen základní kámen k výstavbě sokolovny a již o vánocích téhož roku v ní byl zahájen provoz sehráním divadelní hry A. Jiráska „ Lucerna“ .  Slouží ke cti sokolských generací, že v průběhu času budovu modernizovali a že v současné době je jednou z nejlépe udržovaných jednot v rámci župy Plzeňské.

A tak bilancování Tělocvičné a vzdělavatelské práce skvrňanských Sokolů za více než stoleté období jejich činnosti bylo nejen radostné, ale i nanejvýš zavazující pro budoucí generace.

Text: Josef Mlynářík