Sokol Český Brod slaví 150 let od svého vzniku
vydal rozsáhlou publikaci

14. 12. 2020

Jediné, co se v jubilejním, 150. roce českobrodského Sokola podařilo i přes nepříznivou pandemickou situaci z plánovaných oslav dovést do zdárného konce, je velká kniha sepsaná k této příležitosti. Je to nejen nejsoubornější materiál o českobrodském Sokole, ale zároveň určitě i jedna z nejobsáhlejších knih o Sokole vůbec. Rozměry formátu A4, 544(!) stran, 930 současných (ale hlavně historických) fotografií a dokumentů a váha přes dva kilogramy dávají tušit, že rozhodně nejde o malou tenkou brožurku.

Kniha obsahuje sokolskou historii českobrodské jednoty poskládanou nejen z vlastního archivu, ale také z příspěvků Národního muzea, Národního technického muzea, Západočeského muzea, Podlipanského muzea, Státního okresního archivu i ze soukromých sbírek. A mnoho obrázků v knize ukazuje nejen život v Sokole, ale také to, jak vypadalo kdysi naše město Český Brod.

Křest této knihy měl proběhnout na jubilejních sokolských oslavách v říjnu, které ale musely být přesunuty na příští rok, a tak se její první veřejné představení a prodej konal 7. prosince odpoledne na náměstí před budovou knihovny.

ČB1

Dva stánky postavené na chodníku, zapálený oheň a příjemná hudba, to vše přilákalo na akci i v této Sokolu nepřející době několik desítek zájemců. Přítomné přivítal autor knihy a náčelník Sokola br. Petrásek, který po představení knihy požádal o několik slov pozvané „sudičky“. Těmi byli pan Mgr. Ivo Kocum, nedávný ředitel českobrodského gymnázia, br. Josef Ležal, vůdce 14. junáckého střediska Psohlavci a Mgr. Tomáš Klinecký, místostarosta města Český Brod.

Milé byly nejen plánované projevy výše uvedených pánů, ale také zdravice ses. Tůmové ze Sokola Říčany a vzácné sokolské návštěvy, ses. Jurčíčkové, náčelnice České obce sokolské.

Po symbolickém přípitku došlo již na prodej knihy a zbožné tiché přání autora, aby se kniha líbila a sloužila nejen k pobavení, ale i k poučení a získání nových informací o naší minulosti. Fotografie z této akce jsou k vidění na www.sokolbrod.cz či facebooku jednoty.

ČB

Pokud by o knihu měl zájem někdo z větší dálky, může knihu zakoupit v sokolském e-shopu na webových stránkách ČOS nebo se spojit přímo s autorem na mailové adrese sokolceskybrod@seznam.cz.

Velký dík těm, kdo knihu podpořili finančně, zejména České obci sokolské, městu Český Brod i soukromým sponzorům. A také mé ženě – její trpělivost se mnou byla prý při psaní knihy podrobena těžké zkoušce.

Text: Ing. Jaroslav Petrásek, náčelník T. J. Sokol Český Brod