Přebor ČOS v Zálesáckém závodu zdatnosti
Členům Sokola Komárov se splnil sen

22. 06. 2023

Když loni skončila žákovská hlídka ve složení Honza Šlapák, Vojta Houra a Eda Vedlich na třetím místě v přeboru ČOS v Zálesáckém závodu zdatnosti, byli jsme všichni nadšeni. Když kluci bezprostředně po vyhlášení výsledků sdělili, že příští rok získají putovní zlatou sekeru (spojenou s prvním místem), považovali jsme to za dětský sen, který jsme jim nevyvraceli a byli jsme rádi, že mají chuť zase soutěžit.

Materiály měli již zpracované (historie Sokola, zdravověda, poznávání rostlin a živočichů), takže se s koncem zimy začali znovu připravovat na velký závod. Že by župním kolem neprošli, neuvažovali. Šplh na laně v sokolovně mají pravidelně, kardiopulmonální resuscitaci si před závodem zkusili několikrát, procvičili si uzly a práci s mapou a buzolou. Obtížné je vždy poznávání souhvězdí a zvuková Morseova abeceda.

V sobotu 20. května 2023 se dětský sen stal skutečností. Náčelník Sokola Kamenný Újezd (Jiří Ambrož) v komentářích na FB pak napsal: „Po pěti letech jsme se museli se zlatou sekerou rozloučit, ale jsem rád, že putuje zrovna k vám! Gratulujeme, zasloužíte si ji.“

Ve stínu tohoto vítězství by nemělo zůstat bronzové umístění dorostenecké hlídky (Vašek Kovář, Majda Lukavská a Matěj Tuček), které se rovněž zapsalo do historie komárovské jednoty.

Text: Tomáš Jelen, T.J. Sokol Komárov

Foto: archiv T.J. Sokola Komárov