Odbor turistiky Sokola Komárov
uspořádal Mikulášský pochod

09. 12. 2022

V sobotu 3. prosince 2022 pořádal odbor turistiky Sokola Komárov jako každoročně „Mikulášský pochod“ s tradičním závěrečným posezením a soutěží! Letos se navíc vyhlašovaly i výsledky akce vyhlášené u příležitosti 120 let jednoty - tou bylo ujít nejméně 120 kilometrů.

Z výchozího místa (tj. „patník Komárov-sever") vyráželo 25 komárovských turistů nad Újezd – nejdříve k „Lovecké boudě", kde zrovna „odtroubili" místní myslivci nad úlovky honbu, poté na „rozhledové místo 180°" - ale protože byla mlha „že by se dala krájet", byla všude jen mlha! Jedno z děl polského výtvarníka „José" Mariuse Olejnika ale k vidění bylo – to naštěstí stojí při okraji zahrady jeho pozemku. Desetikilometrová trasa pak pokračovala Dlouhou lečí přes partyzánský kryt a stáčela se ke Komárovu, kde byl cíl v pivnici Limonádový jeliman, kam později dorazila ještě jedna turistka.

Letos opět připravil soutěž Pepík Šilhavý. U sedmnácti otázek, zaměřených převážně na Brdy, Komárov a okolí, ale třeba i lidové názvy či převzatá slova, byly vždy možnosti – správná odpověď a u většiny otázek dvě špatné. Ani jednomu soutěžícímu se nepodařilo získat plný počet bodů!

Soutěži ale předcházelo vyhodnocení vyhlášené akce „120 km", kterou odbor turistiky připravil nejen pro své členy, ale i pro širokou veřejnost u příležitosti 120. výročí založení Sokola v Komárově! Celkem bylo odevzdáno v termínu do 30. listopadu 47  karet – z toho 34 od komárovských turistů plus jedna za psa Charlieho. Do akce se zapojili ale i „nemístní“! Ze Sokola Pražského br. René Kazda s jeho chodským psem Eliášem Bryvilsárem (∑ 478 km), jeden člen a osm členek odboru všestrannosti Sokola Tábor (∑ 3 438 km) a ze severní Moravy z Příbora Pavel Bilík s 3 656 kilometry!

A jak dopadli komárovští turisté? S 2 292 kilometry zvítězila Jana Mračková! Nejmladší účastnicí byla tříletá Amálka Jarolímová z Chaloupek, která s rodiči našlapala 157 km!

Všichni účastníci splnili podmínku ujít 120 km, většina jich ale splnila i další výročí – 160 let od vzniku České obce sokolské!

A kolik kilometrů se ušlo celkem? 20 776,6 km! Z toho komárovští turisté 13 204,6 kilometrů! Nejvíce se nachodilo v Česku, nejvzdálenější našlapané kilometry byly v Portugalsku, Skotsku, Bulharsku, Itálii, Rakousku a Slovensku.

Mikulášského pochodu se zúčastnilo 26 komárovských turistů! Kvůli nemoci se nemohlo zúčastnit dalších šest turistů, kteří měli v plánu přijít! Dva pravidelní účastníci "Mikulášských pochodů" si nemohli nechat ujít premiéru divadelního představení v Plzni, kde vnuk hrál hlavní dětskou roli! Další akce v Komárově - "Přes tři pekla" také "odebrala" několik babiček. A někteří měli pracovní povinnosti a museli do zaměstnání.

Možnosti se sejít jsou v letošním roce ještě dvě – 26. prosince při XXXIX. ročníku „Vánočního běhu Komárovem“, jehož hlavním pořadatelem je odbor turistiky a v samotném závěru roku při „Silvestrovkém výšlapu na Jindřichovu skálu"!