Běh do vyšehradských schodů
prověřil kondici účastníků

14. 10. 2021

Dne 10. 10. 2021 Sokol Vyšehrad uspořádal další ročník Běhu do vyšehradských schodů u příležitosti významného dne ČR, Památného dne sokolstva 8. 10. a akce sokol spolu v pohybu.

Nyní něco z historie, tento den 8. 10. 1941 z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Československá obec sokolská rozpuštěna a její majetek zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo téměř 1500 sokolských činovníků.

Tento závod pořádá oddíl všestrannosti, který řadu let podporuje sportovní aktivitu mládeže a dospělých. Závodu se zúčastnilo 59 žáků, mužů a žen a 25 organizátorů. Nejmladší účastnice Anita Vyšatová Sokol Hodkovičky, nejrychlejší žena Štěpánka Mrázková Sokol Vyšehrad a nejlepší muž Lukáš Rundt Sokol Praha VII. Se župním praporem běžel Lukáš Křemen člen Sokolské stráže.

Po doběhu posledního závodníka bylo ještě společné focení. Potom ve spořádaném šiku včele se župním praporem a krojovanými sokoli se šlo na Vyšehradský hřbitov ke hrobu Jana Malýpetra (25.5.1815 – 31.1.1899).  Byl to nadšený propagátor tělocviku. Roku 1848 se stal prvním českým učitelem tělesné výchovy na zemské škole v Praze. Spolu s J.E. Purkyněm, F.L. Čelakovským a K.J. Erbenem vytvořili české sportovní názvosloví. V prostorách jeho ústavu v Panské ulici byla 16. února 1862 založena Pražská jednota tělocvičná, později známá jako SOKOL, a J.Malýpetr se stal jejím prvním cvičitelem. Zasloužil se též o zavedení tělesné výchovy do škol.

Pak se všichni odebrali na vyhodnoceni do sokolovny. Večer s lampiony se opět vyšlapalo na Vyšehrad a tam se prošlo kolečko celým parkem. Tímto byl závod a krásná slunečná neděle ukončena.

Text a foto: Marie Brunerová