Noc sokoloven navštívily tisíce zájemců
Sokolové předvedli svou pestrou činnost

12. 07. 2022

Do letošní Noci sokoloven se zapojilo rekordních 160 jednot. Sokolové pro zájemce připravili zajímavé prohlídky jindy nepřístupných částí sokoloven a samozřejmě spoustu sportovních aktivit. Tisíce návštěvníků se tak mohly seznámit s činností Sokola.

Lekce tance, divadelní představení, prohlídky historických sokoloven, možnost vyzkoušet nejrůznější sporty, či si na zahradě sokolovny opéct špekáček. To vše nabídl 8. ročník Noci sokoloven, kterou každoročně organizuje Česká obec sokolská napříč republikou. Celkově se do akce zapojily jednoty ve velkých městech i na malých vesnicích.

„Jsem ráda, že se letos do projektu Noc sokoloven opět zapojilo tolik tělocvičných jednot, za symbolické považuji, že v roce 160. výročí založení našeho spolku se jich přihlásilo právě 160. Věřím, že si to návštěvníci užili a že jsme zájemcům ukázali, jak pestrá je činnost našeho spolku," říká starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Nejvíce sokoloven se otevřelo ve Středočeském kraji a to 26, na jižní Moravě 18, v Praze 14 a shodně 13 v Libereckém a Olomouckém kraji. Devět sokoloven mohli navštívit lidé v Plzeňském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji. Osmery hlavní dveře se otevřely v krajích Jihočeském, Pardubickém, Zlínském a na Vysočině. Dvoje pak v Moravskoslezském kraji.

Letošní téma – názvosloví

V letošním roce si nepřipomínáme nejen 160 let od založení Sokola, ale také 160 let od vzniku názvosloví, které zavedl Miroslav Tyrš, jeden ze zakladatelů Sokola. Bez něj by sokolové nikdy nemohli pořádně a správně cvičit. Názvosloví navíc jen s drobnými obměnami existuje dodnes. V sokolovnách si mohli zájemci zacvičit tzv. Tyršovu abecedu a zjistit přitom, co přesně znamená „upažit“, „předpažit“, „zanožit“, nebo „rozpor“.