Nezapomenutelný František Pecháček
Sokolové podnikli výlety v jeho stopách

29. 06. 2022

Věřím, že většina současných sokolů ví, že František Pecháček byl prvorepublikový olympionik, sokolský činitel a kromě jiného i autor sletové skladby Přísaha republice. Tu v době sílícího německého ohrožení v roce 1938 na X. všesokolském sletu na velkém strahovském stadionu zacvičilo 30 000 mužů. Během německé okupace se podobně jako tisíce československých sokolů i on zapojil do protinacistického odboje. Stal se zemským velitelem odbojové skupiny Jindra, ale bohužel byl prozrazen, zatčen, vězněn a bestiálně zavražděn v Mauthausenu.

Jednu prostou, ale krásnou pasáž z jeho klasické skladby opakovaně zařadili současní autoři Václav Pavelka a František Dosedla do svých skladeb s názvy Chlapáci a Borci. Cvičenci si ji oblíbili a říkali jí „pecháček“.

Tříčlenná skupina sokolů z Hradce Králové si „pecháčka“ tak vážila, že během sletů v letech 2006 a 2012 ho jako propagaci předvedla ve volném čase při prohlídce pražských pamětihodností ve sklepení Staroměstské radnice, ve Vorařském muzeu v Praze – Podskalí a dokonce i uprostřed chrámu sv. Víta na Hradčanech. 21. dubna 2022 si pár taktů „pecháčka“ zacvičili hradečtí sokolové, dnes už senioři, při vyvrcholení cyklistického výletu do Záhornice v okresu Nymburk.

V této obci se totiž tento hrdina v roce 1896 narodil a jako nejslavnější rodák tu má poblíž rodného domku pomníček s bronzovou bustou. V obci je ještě jeden velmi originální památník z roku 2018, který byl zřízený před oslavami 100 let od vzniku republiky. I tam se vyskytuje jméno a základní údaje o nejslavnějším rodákovi ze Záhornice Františku Pecháčkovi.

Cyklistické výlety pro spolek Senioři Hradec Králové do blízkého či vzdálenějšího okolí organizuje již více než pět let Mgr. Jaroslav Novák, člen Sokola Pražské Předměstí a vzdělavatel Sokolské župy orlické. Sám se jich samozřejmě také účastní. V tomto pro nás jubilejním roce proto naplánoval i tři speciální výlety se sokolskou tématikou. Další cyklovýlet se sokolským zaměřením po stopách událostí roku 1942 je naplánován na květen do oblasti Červeného Kostelce.

Autor: Jaroslav Rohlena, Sokol Nový Hradec Králové