Česká obec sokolská

Náčelník ČOS: měli jsme šanci lépe se poznat
senioři a jejich cvičitelé odhodili předsudky

29. 12. 2021

Vstup do roku 2021 byl plný otazníků především díky uzávěrám souvisejících s opatřeními se šířením covidu 19. Nicméně jsme si už v tuto dobu na situaci trochu zvykli především díky jarní a následně podzimním zkušenosti z předchozího roku. Pokračovali jsme v přenosu našich aktivit do online prostoru. Naše snaha vedla především k cvičitelům a jejich setkávání a sdílení zkušeností, zpočátku alespoň formou online srazům. Podle náčelníka ČOS Petra Svobody byli nejvděčnějším publikem cvičitelé seniorů, kteří odložili předsudky a přistoupili na nabízený způsob, jak se k nám a ostatním dostat prostřednictvím technologie, která do té doby byla záležitostí především školáků.

Jak hodnotíte rok 2021?

Všichni jsme si prošli obdobím obav o sebe, o druhé o naše akce, kterými žijeme, a jsou pro nás motorem pro další činnost. Většina činovníků stála před rozhodnutím na jakou stranu se postavit.  Hledat trhliny v nařízeních a vyhovět tlaku okolí, čekat na nařízení shora nebo rozhodnout na základě vlastního rozumu a následně muset obhajovat své rozhodnutí před těmi, kteří nikdy v podobné situaci nestáli. Snažit se nesklouznout k populizmu, kterého byla plná média, a do jisté míry byl pro mnohé vysvobozením z pro ně neřešitelné situace. Myslím si, že pro řadu z nás to byla šance poznat lépe své okolí a sama sebe. 

Co se mimořádně povedlo?

Povedlo se nám společně najít další cesty a formy, jak rozvíjet a šířit naši činnost. Jako z každého boje vychází člověk silnější, tak i Sokol se posunul dále. Už dnes je vidět, že jsme flexibilnější ve vzájemné komunikaci. Tedy v té, o kterou máme opravdu zájem a cítíme, že je pro nás přínosná. Velmi nás potěšila velká účast na akcích a projektech, kterou jsme na začátku roku vůbec neočekávali.

Na co se těšíte v příštím roce?

Příští rok nás čeká velký projekt SokolGym, který by měl ukázat, jestli jsme schopni i v obtížném období uspořádat akci, která je určitou generálkou na sletový projekt, který nás čeká v roce 2024. Vše bude probíhat v období, kdy se poprvé nadechneme po dvou letech a budeme realizovat postupové soutěže v oblasti sportu pro všechny a zároveň slavit řadu výročí od 160 let od založení Sokola, po 200 let od narození Jindřicha Fügnera.      

Byl bych rád, abychom měli celý rok na mysli, že nikdo není tak silný, aby nepotřeboval pomoc, a nikdo není, tak slabý, aby nemohl pomoci. 

Přeji všem mnoho sil a osobní odvahy do nového roku!

 

Petr Svoboda, náčelník ČOS

Newsletter

Generální partneři

Hlavní partner

Hlavní mediální partneři

PARTNEŘI

INSTITUCIONÁLNÍ PARTNEŘI

Oficiální dodavatelé

Partnerské organizace