Mezi fleretistkami na 53. Moravance kralovala Leandra Behr z Německa
V turnaji startovalo 61 žen ze 13 zemí

07. 03. 2023

V neděli pokračoval Sokol Cup soutěží žen. Od založení v roce 1969 manželi Peštálovými se konalo již 53 ročníků. Stejně jako v soutěži mužů se jednalo o nejobsazenější turnaj v jeho historii. Startovalo celkem 61 žen ze 13 zemí.

Favoritkou 53. ročníku šermířského turnaje Moravanka ve fleretu žen, byly dle nasazení ze světových soutěží Rakušanky Freya Cenker a Lilli Brugger, Filipínka Maxine Esteban, trénující pod velmi úspěšným italským koučem s olympijskými úspěchy Andrea Magrem, Němka Leandra Behr a Italky Ricci a Tortelotti.

Roli favoritek nakonec obhájily Němka Behr a Italka Tortelotti, když se spolu utkaly ve finálovém utkání. Dlouho se přetahovaly o vedení, ale v závěru se podařilo získat Němce vícebodový náskok, Italka musela riskantněji útočit, což hrálo do karet Němce Behr, která jen zvyšovala vedení a zvítězila 15:9. Vzhledem k tomu, že se nešermuje o bronzovou příčku, podělily se o ní Maďarka Erika Nekifor a Italka Eleonora Candeago. Mezi českými šermířkami si nejlépe vedla juniorka Isabela Sedláková ze Sokola Bystřice, bohužel podlehla zkušenější Rakušance Cenker 10:15 o postup do finálové osmičky. Celkově obsadila 15.místo. Určitým zklamáním byl výsledek nejzkušenější reprezentantky Andrey Bímové. Nezašermovala optimálně skupiny a brzo narazila na pozdější finalistku Tortelotti, které podlehla vysoce 7:15 a obsadila až 24.místo. Slibný výkon ve skupinách předvedla domácí juniorka Ema Rubášová. Do pavouka byla nasazena ze 14.příčky s volným losem, ale v dalším utkání si nedovedla poradit s Italkou Cantucci a prohrála 10:15. Celkové 19. místo bylo pro ni zklamáním, věřila v postup alespoň mezi 16 nejlepších.

Celkově se turnaj velice vydařil, vládla přátelská atmosféra a od startujících, trenérů i rozhodčích zazněly pochvalné ohlasy na organizaci soutěže a její hladký průběh. Věříme, že další rok bude ještě silněji obsazený, neboť si turnaj získává širší povědomí mezi evropskými soutěžemi.

VÝSLEDKY SOKOL CUP 2023 FLERET ŽENY

1.Leandra Behr (Germany)

2.Lucia Tortelotti (Italy)

3.Erika Nekifor (Hungary)

3.Eleanora Candeago (Italy)

5.Freya Cenker (Austria)

6.Chayanutphat Shinnakerdchoke (Thailand)

7.Zsofia Posgay (Germany)

8.Beatrice Kudlacek (Austria)

Celkem 61 žen ze 13 zemí

Hodnocení zpracoval Mgr. Pavel Vaníček, ředitel soutěže.