Memoriál Jana Gajdoše měl již XXX. ročník
Hala Sokola Brno I opět hostila špičkovou gymnastiku

24. 11. 2022

Polovina listopadu již tradičně patří mezinárodnímu závodu Memoriálu Jana Gajdoše. Nejinak tomu bylo i letos, kdy se ve dnech 19.–20.11.2022 konal v brněnské hale Sokola Brno I již XXX. ročník tohoto závodu.

Memoriál Jana Gajdoše je závod dívek i chlapců. Letošní ročník byl, co se týče účasti, velmi kvalitní. Představili se nám závodníci z Ukrajiny, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Slovenska, Nizozemí, Polska a samozřejmě i z České republiky.

Sobotní dopoledne patřilo závodu dívek. Vzhledem k velkému počtu závodnic musel být závod rozdělen do dvou sledů. Oba dva sledy nabídly divákům vskutku kvalitní podívanou. V závodu družstev si nejlépe vedly gymnastky z oddílu KŠG Detva, které odsunuly na stříbrnou příčku závodnice z Bohemians Praha. Bronzový stupínek obsadily dívky z domácího Sokola Brno I, konkrétně jejich A družstvo.

V závodu jednotlivkyň se na prvním místě umístila Nela Ostrihoňová ze Slovenska, následována na druhé příčce její týmovou kolegyní Luciou Piliarovou. Třetí pak skončila Daniela Háchová z Bohemians Praha.

Odpoledne již patřilo závodu chlapců. I zde jsme mohli sledovat perfektní výkony. Z celkového počtu třinácti družstev první tři příčky obsadily týmy z Maďarska. Jako první bylo družstvo z Budapešti, druhý skončil tým KSI A a bronz si odvezlo družstvo Ferencvárosi Toma Club.

Sobotnímu závodu jednotlivců kraloval Zeteny Kiss z Budapešti, druhý skončil zlínsky závodník Milan Jaroš a bronz opět putoval do Maďarska zásluhou Alexe Istvána Mártona.

V neděli jsme byli svědky finálových klání, do který postoupilo 12 nejlepších závodníků a 12 nejlepších závodnic, avšak maximálně dva z jednoho týmu. Pomocí speciálního klíče byli rozděleni do dvanácti smíšených párů. Ve finálovém závodě na všechny čekala dvoukolová kvalifikace. Následovalo semifinále, kam postoupilo 8 nejlepších dvojic. Finálového souboje se potom účastnily 4 nejlepší páry. V tomto závodu dvojic šlo nejen o kvalitně zacvičené sestavy, ale i o taktiku, jelikož si závodníci i závodnice mohli vybrat pořadí nářadí.

Celý závod byl vyrovnaný až do poslední vteřiny. Nejlépe z toho však vyšla slovensko-maďarská dvojice Lucia Piliarová a Bence Hamza. Stříbro si odvezl pár Larissa Szanwald (Rakousko) a Ilan Lederer (Slovinsko).  Bronz zůstal částečně v ČR zásluhou Natálie Hajdinové a jejího slovenského partnera Petera Kremnického. Nepopulární bramborová medaile putovala na Slovensko díky dvojici Nela Ostrhoňová a Sebastian Samson.

Závěrem zbývá už jen poděkovat statutárnímu městu Brnu a České obci sokolské za finanční podporu tohoto závodu, poblahopřát všem závodnicím a závodníkům a popřát jim spoustu nejen sportovních úspěchů. Tak zase za rok na XXXI. ročníku Memoriálu Jana Gajdoše nazdar!

Text: Bohumír Veselý