15. loutkářské letnice
6 souborů zahrálo známé i méně známé pohádky

20. 09. 2022

Sokol Přerov, loutkové divadlo „Přerovský Kašpárek“ pořádá každým rokem jednu celostátní přehlídku amatérských loutkových souborů. V lichých letech jsou to Sokolské celostátní přehlídky a v sudých letech se již od roku 2002 konají Loutkářské letnice.

Letos se na našem jevišti v Sokole Přerov v loutkovém divadle konaly "15. Loutkářské Letnice".

Do Přerova se přijelo celkem 5 souborů a spolu s naším domácím souborem, se na přehlídce sešlo celkem 6 loutkových divadel z celé naší vlasti. Celkem to bývá průměrně kolem stovky účastníků.

Za finanční podpory města Přerova v podobě grantu a také za podpory SČDO – SAL i Sokola, dále též mediální podpory v tisku i televizi v regionálních, krajských, i celostátních mediích, podařilo se zařadit květnové přehlídky se zájmen široké veřejnosti, jako stálou každoroční kulturní akci.

Bonusovým přínosem těchto akcí, na kterou se těší nejen přerovské děti, ale i účastníci souborů, je vždy příležitost k porovnávání jak hrají loutkové divadlo jiné soubory a rovněž nezřídka dochází k nezištné, obohacující výměně zkušeností.

Naší přehlídku jsme zahájili v pátek exkurzí pro širokou veřejnost a pohádkou pro školní družiny, kterou připravil loutkářský soubor „Před Branou" z Rakovníka. Byla to pohádka pro starší publikum s názvem „Jak si pan Jíra z Roztok hrad Krakovec vystavět nechal a přitom peklo s nebem o jeho duši bojovalo."

Pohádka i exkurze pro širokou přerovskou veřejnost do zákulisí divadla s odbornou přednáškou členů našeho divadla se stala již úspěšnou a vyhledávanou tradicí na téměř všech našich přehlídkách.

Slavností zahájení přehlídky se konalo v sobotu a po tom následovalo představení našeho souboru a to bývá také obvyklé, protože se po něm můžeme plně věnovat našim hostům.

Prvním představením byla pohádka „O zakleté labuti“ z dílny našeho souboru loutkového divadla Sokola Přerov „ Přerovského Kašpárka“.

Dále následovalo vystoupení sokolského divadla „Frydolín“ z Prahy Hostivaře. Jejich milá a vtipná pohádka měla název „Příběhy kohoutka a slepičky“. Pohádku zahráli s maňásky a průvodce dějem byl „živáček“.

Odpoledne se představil soubor „Srdíčko" z  Vysokého Mýta s tradičními marionetami ve známé pohádce „O perníkové chaloupce."

Zlatým hřebem tohoto dne byla beseda známého představitele Spejbla a Hurvínka váženého pana Martina Kláska. V jeho rukou pak více jak v hodinové přednášce ožily postavy Spejbla i Hurvínka.

Také seznámil nás i s různými postřehy ze své herní činnosti, také s historií divadla, vysvětlit zásady techniky vodění marionet, seznámil nás s různými „divadelními vychytávkami“ a promluvil hlasy Spejbla i Hurvínka nejen v českém jazyce. A tak v tomto profesionálním povídání, nám pak ta více než hodina, utekla neskutečně rychle.

Posléze došlo i na dotazy a loutkoherci amatéři jsme si mohli vyzkoušet i vodění těchto milých postaviček a odnášeli jsme si nejen mnoho krásných poznatků i úsměvných historek a také jsme se jak jinak s těmi vzácnými interprety naší kultury mohli zvěčnit v podobě fotografií a „selfíček“.

Moc panu Martinu Kláskovi děkujeme z celého srdce za nevšední zážitek a empatický přístup k nám amatérům a za čas, který nám věnoval.

Než nastal poslední den přehlídky, sešli jsme se na sokolském stadionu k večernímu táboráku a posezení s písničkami, sklenkou dobrého moku i špekáčky při teplém květnovém večeru.

Neděle se nesla ve znamení pohádek opět soubor „Před Branou" z Rakovníka potěšil naše diváky pohádkou „ O zlaté rybce."

Loutkový soubor z Hlinska přijel poprvé a s marionetami nám zahráli velice pěknou a veselou pohádku „Kašpárek v pekle".

Odpoledne následovalo představení loutkového divadla Sokola Prostějov „O čertici Gvendolíně". Tu zahráli s marionetami na otevřeném jevišti a vložili do ní moderní prvky s tradičními pohádkovými postavami.

Touto pohádkou bylo slavnostně ukončeno naše divadelní třídenní pohádkové klání.

Všem souborům děkujeme za účast a krásná představení, sponzorům i médiím děkujeme za finanční pomoc i propagaci našeho hraní pro nejmenší publikum.

Doufáme, že na v příštím roce se na “sokolské" sejdeme u nás na scéně sokolského divadla s dalšími přáteli loutkového divadla.

Autorka: Marie Veřmiřovská