Jindřich Fügner bude mít výročí 200 let od narození
Česká pošta zítra vydává známku s jeho portrétem

06. 09. 2022

Ocenění, které se nedostane jen tak někomu, získal spoluzakladatel Sokola Jindřich Fügner. Česká pošta, která je partnerem České obce sokolské, zařadila jeho portrét do edičního plánu. Známka s ním vychází zítra - tedy ve středu 7. 9. V sobotu 17. 9. budou mít fanoušci filatelie a Sokola jedinečnou příležitost získat obálku s touto známkou a příležitostným razítkem ke 190. výročí narození druhého spoluzakladatele - Miroslava Tyrše. Stane se tak u příležitosti tradiční akce Tyršův Děčín. Na pobočce České pošty - Děčín 1 v Obloukové ulici. Symbolicky se tak znovu setkají oba spoluzakladatelé spolku, který letos slaví 160 let, na jednom místě.

Portrét jednoho ze zakladatelů Sokola, doplněný kresbami cvičící ženy a muže, je námětem nové příležitostné poštovní známky edice Osobnosti: Jindřich Fügner. Ceninu uvede Česká pošta do prodeje ve středu 7. září při příležitosti dvoustého výročí jeho narození. Společně se známkou vychází i obálka prvního dne vydání s motivem průběhu cvičení. Výtvarný návrh emise připravila Eva Bartošová. Rozhovor s autorkou této známmky si budete moct přečíst v časopise časopise Sokol 03/2022. Nevíte, jak časopis Sokol získat? Stačí si ho objednat.

Jindřich Fügner je nerozlučně spjat se založením Sokola. Narodil se v Praze, 12. září roku 1822 v rodině obchodníka s látkami. Studoval gymnázium, v páté třídě však musel pro své svobodomyslné jednání ústav opustit a věnoval se obchodu. Svůj hospodářský a kulturní obzor si rozšířil cestami do Francie, Německa, Belgie, Itálie a Anglie.

V roce 1849 si otevřel samostatný obchod, avšak práce v něm ho neuspokojovala, více se věnoval svým kulturním a sportovním zájmům, pokračoval v sebevzdělávání. V roce 1853 se oženil a po roce se manželům Fügnerovým narodila dcerka Renáta. Několik let byl jejím domácím učitelem Tyrš, který se pak v roce 1873 se svou žačkou oženil. Padesátá léta měla vliv na upevnění Fügnerova vlasteneckého cítění. Bachův absolutismus, studium českých dějin a příklady antických hrdinů, to vše vedlo Jindřicha Fügnera ke sblížení s Tyršem. Při šťastném osudovém setkání obou mužů v křivoklátské přírodě došlo k názorové shodě a posléze k uskutečnění velkolepé sokolské myšlenky.

Ve funkci prvního starosty Sokola se zapsal do dějin jako výborný organizátor, nezištný, štědrý anonymní podporovatel hospodářských zájmů Sokola a ryzí demokrat. Bez jeho hmotné podpory by Sokol nepřekonal svá první léta. Bezpříkladná skromnost, pracovitost, čestné a vždy přátelské vystupování, hospodářský a kulturní rozhled, to byly hlavní rysy jeho osobnosti. Nedočkal se plného rozvoje Sokola, 15. 11. 1865 ve svých čtyřiceti třech letech zemřel.

Nominální hodnota známky je 27,- Kč a lze ji tak využít například na obyčejné psaní v ekonomickém režimu dodání a do hmotnosti 500 gramů. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ofsetu v nákladu 400 000 kusů a obálku prvního dne vydání digitálním tiskem v počtu 2 600 kusů. Zájemci si mohou novou ceninu zakoupit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.