Fenomenální Matěj Cigl
má další světové rekordy

25. 06. 2024

Matěj Cigl je už držitelem tří světových rekordů. Od březnového mistrovství republiky má světové maximum na laně dlouhém 8 metrů a na jubilejním 20 ročníku Velké ceny Nového města nad Metují pro sebe ukořistil i další dva rekordy, a to na délkách 14 a 20 metrů.

Pod hranici loňského rekordu Martina Vacka se na laně dlouhém 14 m dostali hned tři rivalové současného šplhu - nejdříve vypukla bouře nadšené po pokusu mladičkého Adama Novotného ze Sokola Praha-Libeň, jehož čas se zastavil na hodnotě 12,02 sekundy. Jen o pár minut později si světový rekord pro sebe vzal zpět Martin Vacek časem 11,73 a pak už se všichni jen koukali, jak vše staví na hlavu právě Matěj Cigl! Jeho čas 10,10 je jak z jiné planety! Před dvěma lety by nikoho nenapadlo, že je vůbec možné šplhat tak rychle!

A to nebylo všechno! Tato výjimečná trojice současného šplhu se spolu s dalšími borci postavila i pod lano dlouhé 20 metrů! Tuto extrémní výšku vyšplhali pouze tři závodníci, a na stupních vítězů se objevila stejná jména jako v předchozí kategorii. Vyhrál Matěj Cigl ze Sokola Brno I s famózním časem 19,63 a oproti roku 2022 se zlepšil o 5,6 vteřiny.

Závody v Novém městě byly vypsané i pro děti dorost a ženy. Malé děti šplhali na laně 3m dlouhém, žáci, dorost a ženy na laně dlouhém 4,5 m. Vítězka Jana Hurdálková a druhá v pořadí Anežka Holanová si zkusily i lano dlouhé 14 m a chybělo jim jen 1 až 2 metry k jeho pokoření. Věříme, že v příštím roce se i ony zapíší do malého klubu těch, kteří dokáží bez pomocí nohou vyšplhat tak vysoko.

text, foto a video Jan Holan