Aktivní podzim
v Sokole Vlašim

03. 11. 2021

Sokolové z Vlašimi se přidali k oslavám Památného dne sokola a uspořádali Večer sokolských světel. Výročí založení Československa oslavili výstupem na Blaník.

Večer sokolských světel

Ve čtvrtek 7. října 2021, v předvečer Památného dne sokolstva, Sokol Vlašim uspořádal "Večer sokolských světel". Zapojili jsme se tím do celorepublikové akce, při které jsme si připomněli více než 1500 sokolů, zatčených gestapem v noci na 8. 10.1941.

Po pravidelném cvičení všechny děti postupně sestoupily do podzemních prostor sokolovny, kde jim cvičitelé připravili temnou překážkovou dráhu. Každý oddíl se pak samostatně shromáždil v předsálí u pamětní desky Miloslava Srba, bývalého náčelníka Sokola Vlašim a župy Blanické, umučeného 1. května 1943 v Osvětimi. Děti si vyslechly povídání o jeho těžkém osudu, které citlivě k jejich věku pronesl starosta naší vlašimské jednoty.

S připnutými sokolskými kokardami a lampiony pak všichni prošli okolo sokolského areálu, aby nakonec děti rozmístily po celém hřišti sklenky s rozsvícenými světýlky. U naší nejmladší vlašimské sokolské lípy jsme celou akci zakončili zpěvem české hymny.

Sokol Vlašim 1

Sokolský výstup na Velký Blaník

Ve čtvrtek 28. října 2021 se děti i dospělí ze Sokola Vlašim zúčastnili tradiční akce k výročí založení Československa - výstupu na Velký Blaník, který letos již po osmnácté uspořádala Blanická župa České obce sokolské. Krásné počasí bylo zárukou vydařené akce - rodiče s malými dětmi vystoupali k rozhledně od Louňovic, zdatnější vyšli od Kondrace, největší sportovci běželi až z Vlašimi. Na vrcholu kromě sokolů v tradičních krojích zaujal i nový prapor Blanické župy, se siluetou naší památné hory. Pietní akt k založení Československa byl zakončen zpívanou českou hymnou, kterou po krátké pomlce následovala hymna slovenská. Mnozí si přitom uvědomili, že od rozdělení Československa na dva samostatné státy již uplynulo více než čtvrt století - téměř nikdo z mladší generace slovenskou hymnu zazpívat neuměl.

Sokol Vlašim Blaník

Baseballový den

Krátké dny ani teplota blízko nule baseballu nesvědčí, a tak se sportovní oddíl Sokol Vlašim spolu s rodiči, dětmi i bývalými členy sešel 16. října k poslednímu letošnímu odpalu na hřišti u sokolovny při akci nazvané Bee Ball Day. Neobyčejně krásná podzimní kulisa pomohla nádherné atmosféře, úsilí vynahradilo nezkušenost, a tak byly počáteční rozpaky z vlastní nedokonalosti brzy překonány a hřištěm se rozléhal smích. Na závěr si většina účastníků změřila rychlost hodu za pomoci sportovního radaru, účastníci soutěže si převzali ocenění v podobě různých dobrot pro děti i dospělé a pak už došlo na rozloučení s hřištěm a jeho definitivní zazimování. Těšíme se na příští sezonu a hurá do tělocvičny nabrat sílu, vylepšit technické dovednosti a užít si indoorové hry a soutěže na téma baseball!

Sokol Vlašim 2

Text: Tomáš Kučera