3. ročník Sokolského běhu republiky byl rekordní
Běželo přes 4 500 lidí

29. 10. 2021

To byla panečku oslava! Čtyřiačtyřicet závodů po celé zemi, ve městech i v malých vesničkách. Sokolský běh republiky rozhýbal přes 4 500 běžců všech věkových kategorií. Neběželo se ale jen v Česku, přidalo se i San Francisco, Washington, Ottawa a španělské Cabo Roig. Slavit pohybem se tak mohlo skutečně kdekoliv.

Sluncem zalitá republika se 28. října ve 14 hodin rozběhla, aby si připomněla své výročí a navázala na více než stoletou sokolskou tradici z podzimu roku 1919. Tehdy, při příležitosti prvního výročí vzniku Československa, připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast co největšího počtu sokolů a sokolek – tzv. rozestavný běh s cílem v Praze.

První ročník měl před 102 lety 8 500 účastníků. Letos to bylo více než 4 500 nadšených závodníků po celém světě a možná v nadcházejících ročnících překročíme i magickou hranici z meziválečného období. Sokolský běh republiky je ale v první řadě radostí z pohybu a oslavou významného okamžiku v dějinách naší země.

Mám velkou radost z toho, kolik lidí přišlo oslavit dnešní výročí pohybem a běželo Sokolský běh republiky. Ten je o to cennější, že jsem na startu viděla roční holčičku v dobrovodu rodičů, ale i zdatné seniory," říká Hana Moučková, starostka ČOS, která také hlavní závod odstartovala.

Pod Petřínem se sešlo celkem 522 účastníků, z toho 109 dětí. V mužské kategorii obsadili první dvě příčky stejní běžci, jako v loňském roce. Vítězem se stal Michal Suchý, který zaběhl trasu Petřínskými sady v délce 6,7 km za 24:10 minut. Jako druhý pak doběhl Tomáš Svoboda s odstupem 1:39 minuty. Jako první žena v cíli byla Kacířová Svatoslava s časem 30:06.

V zázemí pražského závodu se účastníci mohli setkat i se samotným tatíčkem Masarykem, byl pro ně připraven bohatý doprovodný program, jazzový koncert a mnoho dalšího. Na startu závodu si každý plácl s ambasadory běhu Davidem a Tomem Svobodovými, Jirkou Ježkem a Kubou Kohákem. V Dobříši se na startu objevil běžecký tandem Running2, v Děčíně světový šampion v boxu Lukáš Konečný a v Sokolově tradičně vyběhl běžecký guru Miloš Škorpil.

Běžecký den měl i charitativní rozměr, když se pomáhalo mladému bratru Adamovi z Jablonce nad Nisou, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Ani to mu nebrání v tom být nadšeným sokolem a sportovcem. V rámci registrací přispěli závodníci Adamovi a jeho rodině částkou 70 950 Kč, kterou využijí na nákladné rehabilitace.

Jedním z hlavních hesel letošních závodů bylo „Ve zdravém těle zdravý duch”. Co víc si můžeme pro sebe i své blízké přát? A proto sportu zdar a na viděnou 28. října 2022 na čtvrtém ročníku Sokolského běhu republiky!

Fotky a videa